Merhabalar herkese, bu köşemizde haftanın önde gelen teknoloji haberlerini bulacaksınız. Her Pazar günü, sizlerle bir önceki haftanın teknoloji trendlerini paylaşıyor olacağım. Umarım uzun soluklu ve faydalı olur.

 

Iphone 10 yaşına girdi!

Geçtiğimiz Perşembe Apple ikonik akıllı telefonu Iphone’un 10. yılını kutladı. Geçen bu on senede dünya genelinde 1 Milyardan fazla satılan elektronik endüstrisinin en başarılı ürünü Iphone ilk defa 29 Haziran 2007’de görücüye çıkmıştı. Oyunun kurallarını o gün değiştiren Iphone mobil pazarı yaratarak bütün sektörleri hayal edilemeyecek bir seviyede değiştirdi. Teşekkürler Steve Jobs!

İngiltere Parlementosu’nun mail sistemlerine siber atak

Birleşik Krallık Parlementosu mail sistemlerine siber atak gerçekleştiğini duyurdu. Yetkililer 9000 kullanıcı hesabından 90’ının hacklenmiş olabileceğini ancak olayın basit bir hack girişimi olduğunu duyurdu. E-mail hesaplarının zayıf şifre kullanmaktan kaynakladığı sanılıyor. Hackerların teker teker kapıları tıklatıp açık olan kapıya girmesi gibi düşünebiliriz.

Facebook ‘Wifi Bul’ adlı özelliğini tüm dünyaya açıyor.

Bir önceki yıl, sınırlı sayıda ülkede, sadece ios telefonlarda hayata geçen ‘Wifi Bul’ uygulaması en yakın ücretsiz, halka açık Wifi noktası bulmanıza yardım ediyordu. Bu özellik şimdi dünya genelinde ve bütün mobil işletim sistemlerinde kullanılabilir hale geliyor. Belki de artık Google Maps yerine en yakın ücretsiz wifi noktası kahve dükkanı için Facebook’u kullanacağız. Facebook’un insanları daha ulaşılabilir ve birbiriyle bağlantılı kılmak için hayata geçirdiği tek proje tabi ki de sadece bu değil. Güneş enerjisi ile çalışan dronelar yardımı ile internet.org 4 milyar insana daha internet sağlamak için gün sayıyor. Belki de ‘Wifi Bul’ özelliği internetin insan haklardan biri olması yolundaki ilk adımdır.

TDK Drone’a Türkçe karşılık arıyor.

Türk Dil Kurumu, ‘arıgözü, uçangöz, uçan kamera, uçarçeker, uçurgör’ kelimelerinden hangisinin ‘drone’ kelimesinin Türkçe karşılığı olabileceğini belirlemek için internette oylama başlattı. Sosyal medyada da çok konuşulan oylama sonucuna göre reklam,sağlık, keşif, güvenlik ve hatta teslimatta kullanılan dronelar Türkçeleştirelecek.

Önümüzdeki hafta TechnoWeek’te tekrar buluşmak üzere!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan Şebin | ODTÜ İşletme

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

Gmail’de Kişiselleştirilmiş Reklam İçin E-Mail Tarama Devri Bitiyor!

Google şimdiye kadar, G Suite denilen premium hizmetlere abone kullanıcılar haricindeki ücretsiz Gmail kullanıcılarının maillerini tarıyordu. Bunun amacı ise … devamı için tıklayın.

Yorum Yazın