Oyun dünyası yıllar içinde büyük değişimler yaşayarak her geçen gün karşımıza daha gerçekçi grafiklerle çıksa da, çocukluğumuzun en güzel anılarından olan “Retro” oyunların kalbimizdeki yeri her daim başka. Bu listemizde ise efsaneleşmiş 7 yarış oyununu sizler için sıraladık.

Pole Position (1982)

Formula 1 temasına sahip bir yarış oyunu Pole Position, renkli tasarımı sayesinde dikkatleri çekiyor. Dönemin en önemli oyun firmalarından olan Namco tarafından geliştirilen Pole Position’ın tasarımı ise Toru Iwatani adlı tasarımcı üstlendi.

 

 

Out Run (1986)

Sega tarafından geliştirilen ve Yu Suzuki tarafından tasarlanan Out Run, 80’lerin en sevilen oyunlarından. Günümüzün yarış oyunlarına da ilham veren Out Run, satışa çıktığı yıl Kuzey Amerika’nın en çok satan Arcade oyunlarından biri olmayı da başardı.

 

Daytona USA (1993)

Arcade, Sega Saturn ve Windows’un yanı sıra PlayStation ve Xbox için de kullanıma sunulan DaytonaUSA, yayınlandığı döneme oranla başarılı olan grafikleri sayesinde dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Sega tarafından geliştirilen Daytone USA, multiplayer desteğine de sahip.

 

Ridge Racer (1993)

PlayStation ekosisteminin sevilen yarış oyunlarından olan Ridge Racer, başarılı sürüş dinamikleri sayesinde rakiplerinin önüne geçmeyi başaran oyunlardan. Namco tarafından geliştirilen Ridge Racer, devam oyunlarına da sahip.

Need for Speed (1994)

Listemizin en popüler oyunu olan Need for Speed, günümüze kadar ulaşan bir oyun hanedanlığı yaratmayı başaran oyunlardan. Devrimsel grafikleri ve zengin araç çeşitliliği sayesinde kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaşan Need For Speed, pek çok platform için kullanıma sunuldu.

 

Gran Turismo (1997)

Need For Speed ile birlikte listenin en popüler oyunlarından olan Gran Turismo, günümüze kadar ulaşan ender oyun serilerinden. Klasik yarış oyunlarının aksine simülasyon tabanlı bir yarış oyunu olan Gran Turismo, sadece PlayStation platformu için kullanıma sunulmuştu.

 

Test Drive Unlimited (2006)

Listemizin son oyunu olan Test Drive Unlimited, 2000 yılından sonra karşımıza çıkan en başarılı yarış oyunlarından. Bir döneme damgasını vurmasına rağmen yıllar içinde popülerliğini kaybeden yarış oyunlarının son başarılı örneklerinden olan Test Drive Unlimited, Windows, PlayStation ve Xbox platformları için kullanıma sunulmuştu.

 

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

”Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Friends Karakterlerinin Birer Burcu Olsaydı Bunlar Ne Olurdu?

1994-2004 yılları arasında yayınlanan ve toplam 10 sezon süren, ABD yapımı komedi olan Friends dizisi, 20’li yaşlarda olan üç kadın ve üç erkeğin New York’ta yaşadıkları komik ve … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın