Facebook ve Snapchat arasında süren rekabeti sosyal medya ile haşır neşir olan herkes fark etmiştir. Instagram’a story (hikaye ekleme) özelliğinin gelmesiyle belirgin bir hal almıştı bu durum. Hatta sadece Instagram ile kalmamış Facebook Messenger, Facebook ve Whatsapp’a da bu özellik eklenmişti. Bir dönem gündem olan bu özellikle ilgili kullanıcılardan komik tepkiler de gelmişti.

Snapchat, Facebook’un 2013’te başlangıçta 1 milyar dolar olarak sunduğu ve sonrasında 3 milyar dolara çıkardığı teklifi reddetmişti. 2017 Mart ayındaysa halka arzıyla, piyasa değerini yaklaşık 33 milyar dolara kadar çıkarmıştı. Mark Zuckerberg bunu çok önceden görmüş olacak ki, geçen yıl bu alana yönelik yatırım yapmaya başlamış. İlk olarak Snapchat’teki yüz filtreleme benzeri özellikleri geliştiren MSQRD’yi satın aldı. Daha sonra da yüz filtresi özelliği gibi, belli bir süre sonra kaybolan mesaj, anlık hikaye/durum paylaşma ve Snapchat’in kullandığı QR kod sistemi gibi pek çok özelliği kendi platformlarında da hayata geçirdi. Zuckerberg “Kameraların merkezde olduğu bu trende biraz geç kalmış olsak da, şu an için inşa ettiğimiz teknoloji ile oldukça ileri geldik.” diyerek Snapchat’e üstü kapalı bir gönderme yaptı ve Facebook’un bu alandaki çalışmalarını özetlemiş oldu.

 

 

Son 6 aylık sonuçlar gösteriyor ki eleştirilere rağmen Facebook bu stratejisiyle çok daha emin adımlarla mesafe katetti. 2017’nin ilk çeyreğinde Instagram’ın story özelliği 200 milyon günlük aktif kullanıcı sayısını geçtiği duyuruldu. Buna karşılık, Snapchat son çeyrekte 166 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaşırken, son çeyrekteki büyümesi %5 seviyesine geriledi. İndirme rakamları da bir önceki seneye göre %40 düşüş göstermiş durumda. Yani Snapchat’in yeni kullanıcı bulmakta günden güne zorluk çekmeye başladığı gözlenmekte.

 

 

Snapchat’in yeni kullanıcı çekememe sorunu hisse fiyatlarına da yansımış durumda. Mart ayındaki halka arzından beri uygulamanın çatı şirketi Snap Inc.’nin hisseleri %28 gerilemiş durumda. Tabi Snapchat de bu rekabet karşısında yeni özellikler ve hizmetler geliştiriyor. Öncelikle reklam gelirlerini arttırabilmek için markalara yönelik self-servis bir reklam servisi geliştirdi, geçen hafta da Snap Map isimli uygulama üzerinden kullanıcıların konumlarını arkadaşlarıyla paylaştığı bir özellik ekledi. Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’e Facebook ile aralarındaki rekabet sorulduğunda, “Yahoo’nun arama motoru özelliğine sahip olması onları Google yapmıyor.” şeklinde Facebook’a göndermeli bir cevap verdi.

 

 

Facebook’un bu trendi hızlıca yakalayabilmesindeki en büyük etken hali hazırda çok sayıda olan kullanıcı sayısı olduğu gerçeği. Snapchat her ne kadar son 4 çeyrekte artarak zarar ediyor olsa da kendisini ilk sunulduğu zamandaki gibi özgün ve yaratıcı işler yaparak Facebook karşısında ayakta tutmaya çalışıyor. Ayrıca unutmamak gerek ki Snapchat hala geleneksel medya ile ulaşılması en zor kitle olan ergen kesime en kolay ulaşabilen uygulama. Facebook, babaanneye bile hikaye paylaştırabilme potansiyeli ile, Snapchat’in yaratıcı ve özellikle gençlerin ilgisini çok hızlı çeken hizmetleri olması yarışıyor.

 

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İsmail Yılmaz | ODTÜ İşletme

Kaynakça:
https://www.theverge.com/2017/5/10/15610094/snap-snapchat-q1-2017-earnings-report-stock-plummets
http://money.cnn.com/2017/05/10/technology/snapchat-earnings/index.html

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

3 Marka Tek İsim: Türk Telekom

İletişim denince akla gelen ilk markalar arasında Avea, TTNET ve Türk Telekom yer alıyor. Bu üç marka gerek hizmet kalitesi gerek müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesi yönüyle geniş bir müşteri kitlesine sahip. Üçünün de aynı gruba dahil olmasının verdiği güvenilirlik, bu…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın