Google şimdiye kadar, G Suite denilen premium hizmetlere abone kullanıcılar haricindeki ücretsiz Gmail kullanıcılarının maillerini tarıyordu. Bunun amacı ise kullanıcıların ilgi alanlarına en uygun reklamları onlara sunmak, başka bir deyişle reklamları kişiselleştirmekti. Bu sistem ilk başta kullanışlı görünmüş olsa da, sonraları kullanıcıların özel hayatını ihlal ettiği gerekçesi ile tepkiye maruz kaldı ve pek çok hukuki problem ile karşı karşıya geldi.

Son bir yıldır bu durumla ilgili çözüm arayışı içine girmiş olan Google, geçtiğimiz günlerde bir blog yazısıyla konuya noktayı koydu ve kullanıcı e-maillerinin içeriklerini taramayacağını duyurdu. Bundan sonra Google, reklamları kişiselleştirmeye devam edecek, ancak gereken verileri gelen e-maillerdense izlenen Youtube videoları ve internette yapılan aramalardan toplayacak.

Hukuki yanı bir tarafa, Google’ın bu açıklamayı yapma nedenlerinden bir diğerinin, kullanıcılar hakkında ellerinde hali hazırda yeterli veri bulundurmaları olduğu düşünülüyor. Bu e-mail taramasının özel hayata ihlal olarak görülmesine karşın Gmail’in halen artmakta olan 1.2 milyar kullanıcıya sahip olması, yeni alınan kararın Gmail’in büyümesinde negatif rol oynayamayacağını kanıtlıyor.

Google Cloud Kıdemli Başkan Yardımcısı Diane Greene’nin açıklaması doğrultusunda, reklam sistemindeki değişiklik 2017’nin sonlarına doğru gerçekleşecek.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elvan Buse Utkulu – ODTÜ İşletme

 

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

Twitter, Vine’ı Kapatıyor!

Twitter’ın çalışanlarının %90’ının işten çıkarılması ve şirketi devralacak kimsenin bulunmamasından dolayı geleceği hala büyük bir soru işareti iken, şirket kısa video formatlı uygulaması Vine’ı kapatacağını duyurdu… devamı için tıklayınız.

 

Yorum Yazın