Ülkelerin kültürlerinin, gündelik yaşamlarının ve tarihlerinin büyük bir parçası yemeklerine yansımakta; bu lezzetleri ve yemek kültürlerini keşfetmek ise ayrı bir keyif! Şimdi gelin yeni ve herkesçe keşfedilmemiş dünya mutfaklarından birkaçına beraber göz atalım.

Lübnan Mutfağı

 

 

Akdeniz ve Arap kültürlerinin en güzel parçalarını taşıyan Lübnan mutfağı için tam bir melez diyebiliriz. Taşıdığı tüm bu güzel özelliklere ise özgünlüğünü eklemeyi ihmal etmemiş. Bu lezzet sofrasında neler yok ki… renkler, kokular, lezzetler, acılar, tatlılar, otlar, baharatlar, zeytinyağı, şarap ve arak. Bu kadar fazla medeniyetle iç içe olması sonucunda harika bir meze kültürüne de sahip. Semsek, humus, tabule, zahter salatası, çiğ köfte, patlıcan ezme ve kibbe ise bunlardan sadece birkaçı.

 

Tayland Mutfağı

 

 

Tay insanları zamanında Güneybatı Çin’den göç ettikleri için Çin mutfağıyla fazlaca benzerlikler gösterir.  Tayland mutfağında deniz ürünleri ve pirincin yanı sıra taze baharatlar ve sebzeler de oldukça fazla kullanılıyor. Balık sosu ve karides püresi ise sıkça tercih edilenler arasında. Tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatlarının dengesi daima korunmaya çalışılır. Sonuç olarak ise tamamen uyum üzerine kurulu, özgün bir güzelliğe sahip zengin bir mutfak oluşmuş diyebiliriz.

 

İspanyol Mutfağı

 

 

İspanya, coğrafi konumu sebebiyle yüzyıllar boyunca farklı kültürlerden insanlara göçler, savaşlar ve nüfus mübadeleleri nedeniyle ev sahipliği yapmıştır. İspanyol mutfağı ise tüm bu etkenler sayesinde yıllar içinde zenginliğine zenginlik katmış bir kültürdür. Balık ve etin yanı sıra sebzeler de oldukça sık tercih edilenler arasında, çeşitli baharatlarla geliştirdikleri tarifler ise şölen yemeklerini aratmıyor. Tapas adlı kanepe ve mezeleri oldukça özgün lezzetler arasında. Şarap ve meyvelerden yapılan Sangria ise yemeklerin yanında en sık tercih edilen içkidir.

 

Kore Mutfağı

 

 

Uzakdoğu mutfaklarının tüm özelliklerini barındırmasının yanı sıra özgün lezzetleri ile farkını belli etmiş bir mutfak. Kore mutfağı için Japon mutfağının deniz lezzetleri ile Çin mutfağının toprağa dayalı yiyeceklerinin özgün bir sentezi denilebilir. Yemekler genelde besleyici, bol vitaminli ve düşük kalorilidir. Uzakdoğu kültürü için olmazsa olmaz pirinç ana malzemelerden biridir. Öne çıkan tatların başında sarımsak ve kırmızı biber gelir. Lezzeti artırmak için çeşitli baharatlar, soya sosu, susam yağı ve zencefil de sık kullanılanlar arasındadır.

 

Meksika Mutfağı

 

 

Başlık okunduğu anda akla ilk gelecek şey tabii ki ‘Acı’. Bu ünün yayılmasında en yoğun role sahip etken ülke mutfağının en önemli besinlerinden biri olan ‘Chili’ biberi. Zengin bitki örtüsü ve Aztek, Maya ve İspanyol kültürlerinin etkisi sayıldığında Meksika mutfağının çeşitliliği daha çok anlam kazanıyor. Mısır, fasulye, egzotik meyveler, kakao ve baharatlar ülkenin temel besinleridir. Mısır ve buğday unundan yapılan ‘Tortilla’nın içine çeşitli malzemelerin konulmasıyla yapılan ‘Taco’ ülkede ve tüm dünyada oldukça popüler. Ülkenin bir kısmının okyanuslarla çevrili olması nedeniyle deniz ürünleri de çokça tüketilmekte.

 

Brezilya Mutfağı

 

 

Zengin etnik kültürü, insanları ve festivalleriyle dünyanın en renkli ülkelerinden biri olan Brezilya’nın bu özelliği elbette mutfağına da yansımış. Örneğin Portekizlilerden zeytinyağı, balık ve sarımsak, Afrikalılardan ise baharatlar Brezilya mutfağında kendine yer edinmiş. Ülkede deniz ürünleri kadar et yemekleri de tercih edilenler arasında. Tropik meyvelerden baharatlı yemeklere oldukça farklı tatlara da sahip.

 

Azeri Mutfağı

 

 

Türkiye ve Azerbaycan’ın genel kültür benzerliğine bakıldığında mutfaklarının da bir o kadar benzeyeceği kuşkusuz bir gerçek. Azeri mutfağında da büyük ölçüde kırmızı et ve yağlı hamur işleri, çorbalar, pilavlar, dolmalar ve sarmalar var. Türk mutfağından ayrılan bir nokta ise yemeklerinde zeytinyağı kültürünün bulunmaması. Ancak otlar yemeklerinin vazgeçilmezleri arasında.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Yaren GENÇ | ODTÜ

 

“Pusula” kategorisinde benzer yazılar:

Hatay denince eminim ki hepimizin aklından bir şerit halinde yemekler geçmeye başlıyor.Medeniyetler birleşimi olmasının mutfağı üzerindeki etkisinin büyüklüğü tartışmasız bir gerçek. Ben de bir Hataylı olarak bu yazımda Türkiye’nin en geniş… devamı için tıklayınız.

Yorum Yazın