Günümüz dünyasında ‘İngilizce bilme’nin sağladığı avantajlar ve bilmemenin çıkardığı sorunlar bir nevi bu dünya dilini hepimiz için zorunlu kılıyor. Biz Türklerin ise genel sorunu İngilizce bilmek ama bildiği kadar konuşamamak. Bunun için en iyi yöntemlerden biri şüphesiz dil okulları. Hem size katacağı faydalar hem de edineceğiniz arkadaşlar açısından unutulmaz bir tecrübe olacaktır dil okulları.
Gelelim Londra’da dil okuluna gitmek bizlere kaça patlıyor?

1-Vize

İngiltere -yeşil pasaport da dahil olmak üzere- ülkemiz vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden. 6 aylık öğrenci vizesinin ücreti ise 85 pound. Vize başvuru sürecinden daha önce söz etmiştim.

Merak edenler için: http://glokalweb.com/birlesik-krallik-ingiltere-ogrenci-vizesi-sureci/

 

2-Uçak Bileti

Bildiğiniz gibi uçak bileti fiyatları mevsime ve o dönemki yoğunluğa göre değişiyor ancak eğer önceden almazsanız ortalama fiyat yaz aylarında 700 TL.
3-Dil Okulu

Dil okulu ücretleri de bölgeye ve okulun kalitesine göre değişiyor. Önceden yapılan kayıtlarda-örneğin yazın gidecekseniz baharda- güzel indirimler sağlanabiliyor. Ortalama fiyat haftalık 150 pound.
4-Konaklama

 

Konaklama için farklı alternatifler mevcut: Okulunuzun ayarlayacağı bir ailenin yanında kalabilirsiniz. Pratik yapmak ve yemekleri aileyle yiyerek tasarruf yapmak açısından iyi bir opsiyon Ortalama fiyat haftalık 100-130 pound arası.

Dil okulları da genelde tek ve iki kişilik odalar olmak üzere konaklama tesislerine sahip ortalama fiyat haftalık 180 pound.

Şehir içinde merkeze yakın özel öğrenci konaklamaları da mevcut. Normal bir öğrenci yurdundan oldukça farklı ve konforlu bu konaklamaların ortalama fiyatı haftalık 250 pound’dan başlıyor. Bahsettiğim konaklama şu şekilde:
5-Ulaşım

Londra’da ulaşım Oyster dediğimiz toplu taşıma kartıyla sağlanıyor. Bu kartların sınırsızını çıkarmak bir öğrenci için daha mantıklı olabilir çünkü şehrin her yerine toplu taşımayla çabucak ve rahatlıkla gitmek mümkün. Aylık ücret ortalama 150 pound.
Detaylı Oyster card ücretleri için: https://www.toptiplondon.com/transport/tickets/underground-tickets-travelcards
6-Beslenme


Restoranlarda yemek isterseniz 1 öğün için 10-15 pound arası bir ücreti gözden çıkarmalısınız.

McDonald’s, Subway ve BurgerKing gibi fast food ürünlerin ise 1 öğünü içecekle beraber ortalama 5-7 pound arası.

Bir de öğrenciler için oldukça ekonomik olan ‘meal deal’lar var ve gerçekten doyurucu oluyorlar. Süpermarketlerde bulunan meal deal reyonlardan alacağınız 1 sandviç + 1 içecek + 1 meyve,cips veya çikolata da 3 pound.

Ayrıca süpermarketlerden 2-3 pounda alacağınız mikrodalga yemekleri de oldukça ekonomik olabilir.

Detaylar için: https://www.tesco.com/groceries/product/browse/default.aspx?N=4293600809&lvl=3

Sigara için ayrı bir parantez açmak gerekli 1 paketi ortalama 10 pound olduğundan giderken yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.

7-Müzeler


Londra’daki müzelerin tümü ücretsiz. Tabiki Madame Tussaud gibi ücretli müzeler de mevcut ancak British Museum gibi birçok muhteşem müzeye giriş ücretsiz.
Londra ücretsiz müzeler listesi için: https://www.timeout.com/london/museums/free-museums-in-london

8-Gece Hayatı


Londra gece hayatı yönünden de oldukça iyi. Gece kulüplerine giriş genelde hafta içi ücretsiz. Hafta sonuysa kulüpten kulübe değişen bir giriş ücreti talep ediliyor. Bu ücretler genelde 10-30 pound arası değişiyor. Bira, vodka gibi içkilerin fiyatı ise kulüplerde 5 pound’dan başlıyor. Publarda ise bira fiyatları 2.5 pound’a kadar düşebiliyor. Marketten alınan alkol ise Türkiye’dekinden ucuza geliyor ayrıca çoğu zaman indirime girmiş güzel bir içki görmek mümkün market reyonlarında.

Ve ortalama olarak:


Genel bir hesaplamayla Londra’da iki aylık dil okulu eğitimi masrafı her şey dahil 20.000-25.000 TL arasında değişiyor. Tabi bu miktarı düşürmek de artırmak da size kalmış. Bu miktar, kendi harcadığımdan ve diğer birçok Türk arkadaşımın harcadığından yola çıkılarak hesaplandı.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Musa Can Doğan | ODTÜ İşletme

 

“Pusula” kategorisinde benzer yazılar:

Fırsatlar şehri, ‘I love NYC’ ya da ‘The City that doesn’t sleep!’. Bu şehir hayal ettiğinizden bile daha güzel. New York sokaklarında dolaşırken kendinizi film setindeymiş gibi hayal edebilirsiniz. Sokaklarda dolaşırken ünlü isimleri görebilir, izlediğiniz film ya da dizilerin… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın