Dünyanın en zengin ve esrarengiz insanları arasında olan David Rockefeller 20 Mart 2017 tarihinde hayatını kaybetti. 100 yaşına girdiğinde “200. yaş günümü kutlamak istiyorum” diyen iş adamının sıra dışı hayatına bir göz atalım!

 

 

David Rockefeller 12 Haziran 1915’te New York’da dünyaya geldi. 1936 yılında Harvard Üniversitesi’ni bitirdi ve eğitimine London School of Economics’te devam etti. Ardından Chicago Üniversitesi’nde doktora yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika ve Fransa’da görev yaptı.

 

1946 yılında Chase National Bank’ta çalışmaya başlayan Rockefeller böylece iş dünyasına katılmış oldu. Chase NationalBank ve The Bank of Manhattan Company 1955’te birleşti ve 1961 yılında David Rockefeller bu bankanın başkanı oldu. İş dünyasında bu bankayla ün kazanan Rockefeller 1981 yılında emekli oldu. Ailesinin sahip olduğu şirketlerle iş dünyasında devam etti. 6 kalp, 2 böbrek ve 3 karaciğer nakli olduğu iddia edilen Rockefeller 20 Mart 2017’de kronik kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

 

3. Rockefeller ailesinin bu yüklü serveti ise aslında David Rockefeller’ın dedesi John D. Rockefeller’dan geliyor. John D. Rockefeller petrol endüstrisinin bu kadar önem kazanacağını ilk fark edenlerdendi. 1862’de kimyager Samuel Andrews’ın petrolü rafine etmenin daha iyi ve ucuz bir yolunu keşfettiğini duydu. Arkadaşıyla kurduğu şirketini satarak parasını Andrews ile birlikte Standard Oil Company adında yeni bir şirkete yatırdı. 1863’te ilk petrol rafinerisini kurdu.

 

John D. Rockefeller, 1870 yılında Standard Oil Company aracılığıyla Amerikan petrol sanayisini tek elde toplamayı amaçladı. Rakip şirketlerin petrollerini taşımamaları için demiryollarına tazminat ödedi. Kısa süre sonra demiryollarını da sahiplenen Rockefeller, böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyusu işletmecisini kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmaya zorlayarak iflas etmelerine yol açtı. 1892’de Amerika’nın ilk gerçek milyoneri oldu.

 

 

John Davison Rockefeller ölünce arkasında 912 Milyon $ servet bırakmıştı. İnsanlık tarihinin en zenginleri listesinde birinci sırada yer almaktadır.

 

Mart 2017 itibariyle Forbes’a göre Rockefeller’ın 3.3 milyar dolar parası bulunuyor. Türkiye’nin en zengin adamı Murat Ülker’in ise aynı listeye göre serveti 3.7 milyar dolar.

 

Rockefeller ailesi yıllardır Amerika’nın en güçlü ailelerinden biri ve bu tabi ki birçok kesimin ilgisini ve tepkisini çekiyor. Özellikle David Rockefeller’ın Yeni Dünya Düzeni ile ilgili açıklamaları büyük polemiklere neden olmuştur. Yeni Dünya Düzeni monarşileri yıkmayı ve dini inançları yok etmeyi ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak totaliter bir tek dünya devleti kurmayı planladığı öne sürülen teoridir. Aynı zamanda aile illuminatiyle özdeşleşmiştir.

 

Rockefeller ailesi yaptığı bağışlarla, öğrencilere verdiği burslarla ve dernekleriyle hayırsever bir şirket imajı çizmeye çalışmıştır. David Rockefeller’ın 2008 yılında Harvard Üniversitesi’ne yaptığı 100.000.000 dolarlık bağış yapmıştır. İş hayatında disiplini ile tanınan Rockefeller 2002 yılında ‘Anılarım’ isimli bir kitap çıkardı. Kitabında 90’larında bile her gün işe gittiğini söylüyordu. Ayrıca Rockefeller ailesi Apple’ın ilk yatırımcılarından biridir.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Dilara Sayıcı | ODTÜ İşletme

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

Yeni Trend Bitcoin Sayesinde Zengin Olan 8 Kişi

2008 yılında Satoshi Nakamoto kod adını kullanan bir geliştirici tarafından kurulan Bitcoin, aradan geçen zaman içinde çok popüler olmaya başladı. Günümüzde de pek çok alışveriş sitesi ödeme aracı olarak Bitcoin’i…devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın