Türkiye’nin ilk profesyonel internet dizisi olan “Masum”un dört bölümü bekleyenleriyle buluştu. Doğan Medya Grubu’nun medya sağlayıcısı BluTV tarafından piyasaya sürüldü ve sadece internette yayınlanıyor. Biraz mübalağa olacak ancak diğer Türk dizileri ile kıyaslayınca şok etkisi yapan bir Netflix dizisi gibi geldi bana. Sadece ben mübalağa yapmamış olacağım ki IMDb üzerinden de 9.6 gibi iddialı bir puan aldı. Stranger Things’in ilk yayınlandığı zamanki puanıyla aynı. Tamam da Masum bu kadar mı iyi? Tabi ki bir Stranger Things değil ama ilk defa yerli bir yapım bu kadar heyecan yarattı. Daha önce hiçbir yerli diziyi yabancı bir dizi ile kıyaslamaya girişimim olamamıştı.

 

 

Derin bir dizi incelemesi yapmak istemiyorum ancak TV’lerde yayınlanan dizilerden farkına değinmek istiyorum.

• En sevdiğim özelliği; yaklaşık 50-60 dakikalık bölümlerle insanı usandırmayan ve heyecanını kaybettirmeyen bölümler.
• İnternet ortamında olduğu için RTÜK kuralları geçerli değil, küfür/alkol/müstehcen içerik konusunda biraz daha rahatlar. Dolayısıyla gerçek yaşam daha iyi yansıtılmış.
• Haluk Bilginer ile birlikte Leyla ile Mecnun’dan gönlümüzü kazanmış Ali Atay ve Serkan Keskin gibi ölü bir senaryoyu bile şahlandıracak kadrosu var.
• Müzikler ilk dört bölüm için çok başarılı. Ben ki True Detective’in, Vikings’in efsane introları geçen biriyim Selda Bağcanlı Masum’un introsunu defalarca dinledim.
• Türkiye’de başka bir örneği yok.

 

 

Asıl değinmek istediğim nokta bu dizinin başlatabileceği bir akımla mainstream dediğimiz ana akım medyanın yapmacık, gereksiz diyalog ve sahnelerle 2 saate çıkarılmış, aynı zamanda reklama boğulmuş işlerinden kurtularak; özgün ve bizleri heyecanlandıran içeriklere ulaşabilecek olma ihtimalimiz. Televizyonda böyle dizilerin yayınlanacağına dair inancım hiç yok açıkçası.

Video Streaming, yada Türkçesi medya sağlayıcılığı, denilen ABD’de Amazon Prime Video, Hulu, Netflix, HBO Now ile almış başını yürümüş sektör. ABD’de her 3 evden biri Netflix abonesi. Türkiye’de Tivibu, Digiturk Play, Tvyo gibi içerik üretmeyen platformlar olsa da BluTV ilk içerik üreten platform olarak hepsinin önüne geçmiş oldu. Diğer platformlardan bir atak olur mu bilemiyorum ancak Netflix’in yakın zamanda bir Türk dizisi planlarının olduğu açıklamıştı. Netflix CEO’su Reed Hesting. Belki de BluTV’nin Masum projesini hayata geçirmesinin en önemli sebebi Netflix’in Türkiye’ye girişi oldu. Bu sektörde payını herkesten önce almak istemiş olabilir Doğan Medya Grubu. Dipnot olarak şunu da ekleyelim Amazon Prime’de Netflix’ten sonra Aralık 2016’da Türkiye’ye açılan ayrı bir platform oldu. Oluşan bu rekabetten kaliteli yapımların çıkması çok olası.

 

 

Medya sağlayıcılığı platformları daha reel reyting bilgisine sahip olacağı olacağı gibi; kullanıcılarının büyük çoğunluğunu da, ABD’deki gibi, 16-35 yaş arası kitlelerden oluşturacaktır. Bu da beraberinde ana akım medyadan uzak kaliteli yapımların hayatta kalabilmesi imkan sağlayacaktır.

Eğer dizilere RTÜK benzeri bir kısıtlama veya benzer rakip platformlardan saçma sapan davalar açılmazsa (Maalesef Türkiye şartlarında bunlar görmezden gelemeyeceğimiz gerçekler) Masum gibi ilk bölümlerinde bizi bağlayacak, “olmuş bu dizi” dedirtecek yapımlar görebileceğimize eminim. Eminim çünkü Türkiye’de çok kaliteli senaryo yazarları, yönetmenler ve oyuncular fazlasıyla mevcut.

“Para verip dizi mi izleyeceğiz?” gibi bir düşünce olabilir. Spotify’den önce para verip müzik de dinlemiyordu çoğumuz. 10-15 ₺ gibi fiyatlara dizi izlemenin kimseye zor geleceğini düşünmüyorum. Eğer benzer bir trend yakalanırsa Spotify gibi bu platformlar da illegal dizi izleme siteleri ve torrentin yerini alabilir.

 

 

Masum dizisi için yapılan yorumlar pek çok platformda çok iyi. Tabi bu kıyaslama diğer Türk dizleri ile yapılıyor. Yine de Masum bence biz izleyicilere yerli dizilerde de yabancı dizilerde olan havanın yakalanabileceğini gösterdi. Umarım BluTV bu yapımdan beklediği rakamlara ulaşabilir ve dizinin yeni sezonlarını çeker. Hatta yeni sezonlarla kalmayıp yeni yapımlarla bizleri buluşturur. Diğer yandan da bu sektörün gelişip kaliteli yapımların biz izleyicilerle buluşmasına öncülük eder. Masum bu konuda benim için büyük bir umut oldu.Benzer içerikler için

GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İsmail Yılmaz | ODTÜ

”Kültür&Sanat” kategorisine benzer yazılar:

Hippi Kültürü Geçmişte mi Kaldı Sanıyorsunuz?

Son zamanlarda etrafımızda sıkça sakallı erkekler, kalın çerçeveli kemik gözlükler, üçgen dövmeler, vintage mağazalar, espadriller, kareli gömlekler, dağınık saçlar görmeye başladık. Artık herkesin aşina olduğu bu kültür yani “hipster” kavramı tabi ki bir gecede oluşmadı. Pek çok kültürün yığılması ile gelişti ve günümüzdeki halini aldı. Şimdi tarihine bir göz atalım…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın