Kahve sadece bir içecek değil; tutku ve yaşam biçimi! Peki kahve bağımlılarının aşinası olduğu, menülerden eksik olmayan bu kahvelerin yapımını hangimiz biliyoruz? Bunları öğrenmenin vakti geldiğine göre yazımıza başlayalım!

 

KAHVE MAKİNESİYLE HAZIRLANAN ESPRESSO BAZLI KAHVELER

Espresso: Neredeyse tüm kahvelerin kaynağıdır. İnce çekilmiş kahve, kahve makinesinde belirli bir basınç ve sıcak su ile süzülerek bardağa dökülür. Birimi shot’tır.

 

 

Affogato: Bir – iki shot espresso ile vanilyalı dondurmanın birleşimiyle oluşur. Dondurmanın tadı kahve ile özdeşleştirilir.

 

 

Americano: Bir shot espresso üzerine su eklenerek hazırlanır.

 

 

Cappuccino: Espresso, sıcak süt ve süt köpüğünden yapılır. Ancak sütün ısıtılması ve dokusu ile latteden ayrılır. Isısını koruması için porselen bardakta servis edilir.

 

 

Macchiato: Espressoya yoğunlaştırılmış süt eklenerek hazırlanır. Yoğun bir lezzete sahiptir. Kakao ile servis edilir.

 

 

Latte: Espresso üzerine eklenen buharlaşmış süt ile hazırlanır. Latte fincanlarının üstünü süslemek ise “latte art” olarak adlandırılır. Latte benzeri kahveler aslında pek çok Avrupa ülkesinde değişik adlarla yaygındır. Fransa’da café au lait, İspanya’da café con leche, Polonya’da kawa biała, Almanya’da milchkaffee, Avusturya’da grosser brauner, Hollanda’da koffie verkeerd, Portekiz’de ise café com leite olarak bilinir.

 

 

Mocha: Bir tür lattedir ancak süte ilave olarak sıcak çikolata da vardır.

 

 

 

Espresso Con Panna: Vienna coffee gibi, espressonun üstüne çırpılmış krema eklenerek servis edilmesidir.

 

 

DAMLAMA VE DEMLEME YÖNTEMİYLE HAZIRLANAN KAHVELER

Bu kahveler Chemex, Hario, Syphon, Aeropress gibi kahve araçlarıyla hazırlanan kahvelerdir. Her birisinde esas olan kahveyi makinede değil, özel olarak bu demliklerde demlemek ve kahveden en iyi sonucu almaktır.

Cold brew olarak bilinen ve neredeyse 1 gün boyunca demlenen kahveler de drip tower adı verilen buzlu kuleden akarak kahveyi hazırlar.

 

 

İÇİNE ALKOL KONULARAK HAZIRLANAN KAHVELER

Irish coffee: Gaelic coffee gibi olan ve Türkiye’de de bilinen bir kahvedir. İçine İskoç viskisi yerine İrlanda viskisi konulur.

 

 

Brandy coffee: Filtre kahvenin içine eklenen brendiyle hazırlanır. İçimi sert bir kahvedir.

 

 

SOĞUK KAHVELER

Frappé: Yunanistan’ın en sevilen kahvelerinden bir tanesidir. Hazır kahvenin köpürtülmesi ve üzerine su eklenmesiyle oluşur. Uzun ve büyük bardaklarda buzla servis edilir.

 

 

Granita de Cafe: Buzla hazırlanan bir diğer espresso kahvedir. Üzerine eklenen çırpılmış kremayla servis edilir.

 

 

Iced coffeee: Americano olarak hazırlanan kahvenin içine eklenen buzlarla oluşur. İçimi serttir.

 

 

İNCE ÖĞÜTÜLMÜŞ KAHVELERDEN HAZIRLANAN LEZZETLER

Türk Kahvesi: Kendisine has kahve öğütme yöntemi olan ve en ince oranda çekilmiş kahveyle hazırlanan Türk Kahvesi, kendine özel bardağı ve yanında lokumuyla servis edilir.

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berna Ceylin Ötkün | ODTÜ İşletme

”Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Doğayla Başbaşa Kalabileceğiniz 15 Yer

Doğa, insanların daha iyi bir yaşam sürmesi için rengarenk güzellikler sunar. İnsanlar doğaya baktıkça güzel şeyler düşünmeye başlar. Göller, ormanlar, şelaleler, mağaralar … devamı için tıklayın.

 

 

Yorum Yazın