Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada tanınan ülke sayısı 193. Bunlar arasında kadınların yönettiği ülke sayısı ise Güney Kore lideri Park Geun-hye’ın görevden azledilmesiyle 14’e düştü. Bunlardan 34 tanesi daha önce kadın liderler tarafından yönetildi. Tansu Çiller’in başbakan seçilmesiyle Türkiye de bu ülkelerden birisi oldu. 145 ülkenin ise daha önce hiç kadın lideri olmadı. Gelin şu an görevde olan 7 kadın lideri yakından tanıyalım.

 

 

1-Almanya-Angela Merkel:
2005 yılında Almanya’nın ilk kadın şansölyesi olarak seçilen Merkel, Hıristiyan Demokrat Birliği’nin de başkanı ve eski bir bilim insanıdır. Angela Merkel, Forbes dergisi tarafından 2014’te “Dünyanın En Güçlü Kadını” seçildi. “Mutti” yani “Anne” diye anılan Merkel, önümüzdeki seçimlerde de aday olacağını belirtti.

 

 

2-Şili- Verónica Michelle Bachelet:
Şili’nin ilk kadın başkanı olan Bachelet’in asıl mesleği çocuk doktorluğudur. 2013 yılında ikinci kez aday olduğu seçimleri açık ara farkla kazandı ve tekrar başkanlık koltuğuna oturdu. Bachelet, bilinmezcilik yani agnostizme inanmakta.

 

 

3-Estonya-Kersti Kaljulaid:
2016 yılında yapılan seçimleri kazanarak, Estonya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı aynı zamanda en genç cumhurbaşkanı unvanını da kazandı. Daha önce Avrupa Sayıştayı Temsilciliği görevini yürüten Kaljulaid, aynı zamanda Estonya’da bir enerji santralini yöneten ilk kadın.

 

 

4-Hırvatistan- Kolinda Grabar-Kitaroviç:
2015’te yapılan seçimleri kıl payı kazanarak koltuğa gelen Kitaroviç, Hırvatistan’ı Yugoslavya’dan bağımsızlığa doğru yönlendiren Hırvat Demokratik Birliği’nin bir üyesi. Cumhurbaşkanı olmadan önce NATO Genel Sekreter Yardımcılığı, Hırvatistan’ın ABD Büyükelçiliği, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı gibi çok önemli görevlerde de bulunmuştur.

 

 

5-Liberya- Ellen Johnson-Sirleaf:
Ellen Johnson-Sirleaf, Margaret Thatcher gibi “Demir Leydi” unvanını almış kadın liderlerden. Sirleaf, sadece Liberya’nın değil aynı zamanda Afrika’nın seçilmiş ilk kadın lideri. Kendisi aynı zamanda 2011’de Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

6-Birleşik Krallık-Theresa May:
Brexit referandumu ardından istifa eden David Cameron’ın yerine hem Birleşik Krallık başbakanlığı hem de Muhafazakar Parti liderliği görevlerine gelmiştir. Daha önce İçişleri Bakanı olan May de, Cameron gibi Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nde kalması gerektiğini savunsa da referandum sonucundan sonra, ülkenin AB’de kalması yönünde bir çalışmanın olmaması gerektiğini ifade etmiştir.

 

 

7-Litvanya- Dalia Grybauskaitė:

2009 yılındaki başarının ardından 2014 yılında yeniden makama gelen Grybauskaitė, “Demir Leydi” unvanına sahip bir başka kadın lider. Kendisi aynı zamanda kara kuşak karateci. Daha önce Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve Maliye Bakan Yardımcılığı yapmıştır.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ayyüce Aksakal | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

”Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Geçtiğimiz günlerde İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ilçenin her yerine astırdığı “Sana ne?” temalı afişler tartışma yarattı. Kimileri bu afişlerle bizlere ulaşması amaçlanan mesajı … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın