Sunum yaparken çok mu zorlanıyorsunuz? Nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Siz anlatırken insanlar sıkkınlıktan bayılıyor mu?

O zaman gelin, sunum tekniklerinize bir şeyler katmayı deneyelim.

 

376eeeded2257cf6bcee292b02efee72

 

1- Sunuma başlamadan önce plan yapın ve bir amaç belirleyin.

Ne anlatacaksınız ve neden anlatacaksınız? Aslında pek çok insan sunum hazırlarken buna dikkat etmez. Belli bir konu vardır. Fakat o konunun neden anlatılması gerektiği bilinmez. Bilgilendirmek için mi, eğlendirmek için mi? ikna etmek için mi?

 

20151117200308-question-mark-ask-questions

 

2- Giriş gelişme sonuç diye basit bir yol var.

İşleri zorlaştırmanıza hiç ama hiç gerek yok. Sunumunuz giriş gelişme sonuç şeklinde basit bir şekilde ilerlesin. Fikrinizi ve anlatmak istediğinizden biraz bahsedin. Kısacası derdinizi insanlara anlatın. Ardından fikirlerinizi açmaya ve açıklamaya çalışın. Biraz örneklerle süsleyebilirsiniz. Sonunda kısa bir özet geçin ve insanların zihinlerinde bırakmak istediklerinizi anlatın. Ha bir de sunumunuzun içeriği şuna yakın olmalı. Buyrun.

 

 

2a

 

3- İnsanları yazıya boğmayın.

Bir sunum yaparken insanlara görsel ve işitsel içerikler sunmak onların dikkatini ve ilgisini size daha çok odaklayacaktır. İnsanlar sizi dinlemek için oradalar. Sunumunuzu okumak için değil. Eğer sunuma bakıp sadece okuyorsanız, evet arkalardan horlama seslerini duymanız olası.

 

dont-keep-calm-its-boring

 

4- Basit tutun.

Sunumuzun karmakarışık olması, sizi dinleyenlerin kafasında pek çok yanıtlayamayacağınız soru işareti bırakacaktır. Sunumu basit tutmak, hem sizin dinleyicilerle daha çok etkileşim kurmanıza fırsat verir hem de onların sizi daha rahat anlamasını sağlar. Yabancılar demiş ki: KEEP IT SIMPLE

 

 

a8fb4e8ad13d86873b962fddfb14c56e

 

5- Dinleyici kitlesini tanıyın ve onlarla iletişim kurun.

Dinleyici kitlesini tanımanız, onlarla nasıl iletişim kuracağınız hakkında büyük bir kaynaktır. Eğer siz dinleyici kitlenizi tanırsanız, sunum yaptığınız alandaki herkese hitap edebileceğiniz uygun üslubu bulursunuz. Böylelikle sunum yaptığınız alanın hakimiyeti sizin kontrolünüz altında olur.

 

the-presentation-of-your-lifetime-starts-from-knowing-your-audience-1-638

 

BONUS: SUNUM KAYGISI

Şu sunumlardan önce gerilme olayını da bir kenara bırakalım lütfen. Oradaki insanlar sizden bir şeyler öğrenmeye, esinlenmeye geldi. Kimse sizi yemeyecek. Biraz heyecan iyidir. Fakat her şeyin fazlası da zarar. Gerek yok öyle şıpır şıpır terlemeye, kekelemeye..

 

010220131550397020532

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Furkan Şengül | ODTÜ İktisat

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Dünya Devi Aplikasyon: Uber

Uber, California çıkışlı Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketi. Uber mobil uygulaması geliştirdi pazarladı ve işletti. 2015 yılı itibariyle, bu hizmet dünya çapında 58 ülkede ve 300 şehirde kullanılmaktadır. Uber’in başlamasından beri … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın