Genel olarak İngiltere vizesi olarak bilinen vize aslında Birleşik Krallık vizesi olup İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık ülkelerinin tamamını kapsar.Vizeye tek bir başvuru yapılır ve onay alınırsa bu dört ülkenin tamamına giriş yapılabilir.

4w

Ayrıca yeşil pasaporta sahip olanların da vize alması gerekmektedir.Bilindiği Üzere İngiltere de ABD gibi en zor vize veren ülkelerdendir.İngiltere vize sürecinde başvuru türüne göre farklılık göstermekle birlikte genel hatlarıyla aynı belgeleri talep eder. Ben sizler için öğrenci vizesi sürecini açıklamaya çalışacağım. Öğrenci vizesi fiks altı aylıktır. Öğrenci vizesi alabilmeniz için orada bir okula gidecek olmanız gerekmektedir. Bu dil okulu veya üniversite olabilir.

 

ingiltere_vizesi2

Dil okulunun ayarlanması ajanslar aracılığıyla olabildiği gibi kendinizde okullarla temasa geçip kayıt yaptırabilirsiniz. Londra’da yaz sezonu için dil okulu fiyatları ortalama 150 pound’dan başlamaktadır. Gideceğiniz tarihten önce kayıt yaptırmanız durumunda okulların kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Konaklama da halledilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Okulların yurtlarında konaklayabilir ya da devlet tarafından görevlendirilen okulların bulacağı bir ailenin yanında kalabilirsiniz. Aile yanında kalmak daha ekonomiktir ve yemekleri de aileyle yiyeceğinizden mali olarak avantajı daha çok olacaktır. Konaklama ve okul belgelerinizi ayarladıktan sonra geriye maddi durumunuzu gösteren belgeler kalmaktadır.

 

dagd

İngiliz hükumeti sizden orada bulunacağınız süre boyunca ortalama giderlerinizi karşılamanıza yetecek kadar paranın hesabınızda bulunmasını talep etmektedir. Bu para hesabınızda daha önceden biriktirdiğiniz bir para da olabileceği gibi sponsorunuz tarafından da sağlanabilir. Sponsor dediğimiz kişi geziniz için yeterli miktarı hesabınıza transfer eder. Ancak hükumetin bu para konusundaki çok önemli diğer bir isteği paranızın kaynağını maaş bordrosu, tapular, kira kontratları vs. diğer gelir belgeleriyle kanıtlamanız gerektiğidir.

england-wallpaper-33-798x350
Hesabınızda geziniz için yeterli meblağ olabilir ancak olası bir ret durumunda gerekçe bu paranın kaynağının belirtilmemesi olacaktır. Vize ile ilgili istenen belgeleri tamamladıktan sonra online randevu sistemiyle randevu alıp belgelerinizi belirtilen yere teslim edersiniz. Bu yer genelde şehrinizde bulunan Sheraton Hotel’dir. Mülakat yoktur. Sadece belgelerinizi teslim edersiniz.  Bu belgeler büyükelçiliğe gönderildikten sonra orada değerlendirilir ve sonuç adresinize gönderilir.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Musa Can Doğan | ODTÜ İşletme

”Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

İngiltere de Eğitim Fırsatları

Dünya standartlarında bir eğitim, farklı alanlarda uzmanlaşma fırsatı ve 1 yıl süren yüksek lisans programlarıyla, Birleşik Krallık size hem akademik hem de profesyonel alanda zengin bir…devamı için tıklayın.

 

Yorum Yazın