Depeche Mode pek çok rock grubunun doğduğu yer olan Essex çıkışlı bir New Wave grubudur. 1980 yılında Composition Of Sound ismi ile kurulan grup bir süre sonra 7’den 70’e herkesin aşina olduğu Depeche Mode adını almıştır. Müzik dünyasına yeni bir yön veren bu grup bakalım hangi şarkıları ile insanların hafızasına kazınmayı başarmış.

1-People Are People

tumblr_ms9g3wtpud1spw5sco9_1280

Grubun dağınık çıkardığı single’ların birleştirilmesiyle 1984 yılında çıkarılan People Are People adlı albümün aynı adlı hit parçasıdır. 80’li yıllarda gençlerin Depeche Mode ile tanışması bu şarkı ile olmuştur. Şarkı “I can’t understand what makes a man hate another man help me understand” sözleri ile insanoğluna karşı bir meydan okumadır aslında.

2-Personal Jesus

pers

pers2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1989 çıkışlı Violator adlı 7.albümün şarkılarındandır. Gravity Kills, Marilyn Manson, Johnny Cash gibi pek çok ünlü isim tarafından coverları yapılan şarkı 2004 yılında Rolling Stones’un “The 500 Greatest Songs of All Time” adlı listesinde 368. Sıraya yerleşti. Söylenene göre şarkı Priscilla Presley’nin Elvis and Me kitabından esinlenilerek yapıldı. Şarkının söz yazarı olan Martin Gore şarkıyı şöyle anlatıyor: “It’s a song about being a Jesus for somebody else, someone to give you hope and care”. Şarkının farklı bir hikayesi de vardır. İlk piyasaya sürüldüğünde kilise tarafından kınanır ve bu yüzden radyolarda çalınmaz. Grup bunun üzerine farklı bir reklam taktiği bulur ve gazeteye üzerinde yalnızca Personal Jesus ve bir telefon numarası yazacak şekilde bir ilan verirler. Bu durum insanların ilgisini çeker ve şarkı özel bir telefon hattı ile ilk dinleyicilerine ulaşır.

3-Enjoy The Silence

dm3

Şarkının 1990’da çıkmasının üstünden bir sene geçmeden Brit Müzik Ödüllerinde En İyi Single ödülünü alır. Parçada Enjoy The Silence cümlesi hiç geçmiyormuş gibi görünse de ana kısmın bitiminden birkaç saniye sonra sessizliğin ardından “enjoy the silence…” sözleri duyulur. Depeche Mode konserlerinde bu şarkıyı söyledikten sonra seyirciler alkışlamak yerine sözlerde de olduğu gibi “sessizliğin tadını çıkarır”.

4-Strangelove

tumblr_nmt11xhrej1r46p3uo2_500

Music For The Masses adlı abümün ilk single’ıdır. Grubun yapımcısı şarkının orijinal versiyonunun albümün kasvetli havasına çok uymadığını düşünerek daha yavaş bir hale getirmiştir. Aynı zamanda John Frusciante’nin en sevdiği Depeche Mode şarkısı olduğu söylenir.

5-I Feel You

dm2

1993 yılında sürülen parça grubun 27. Single’ı, Songs of Faith and Devotion albümünün de ilk parçasıdır. Grubun uluslararası listelerde en üst sıralara çıkan şarkısı olma ünvanına sahiptir. Şarkı iki kişi arasındaki bağı anlatır. Dave Gahan bu şarkı için “This is the story of our love,”demiştir. Grubun öteki şarkılarına kıyasla elektronik enstrümanlar daha geri plandadır, şarkının rock yönü öne çıkar.

6-Never Let Me Down Again

1765fbd17e89ad2a1c9da33ab803dafd

Music For The Masses albümünün 1987’de çıkan 2.parçasıdır. Depeche Mode her konserinde mutlaka söylediği şarkılardandır. Çoğu parça gibi bir Martin Gore eseridir. Şarkının uyuşturucu üzerine yazıldığı düşünülmüş olsa da Gore’un dediğine bakılırsa şarkı uzay boşluğunda dünyayı izleyen iki astronot hakkındadır. Konserlerinde Gore “see the stars they’re shining bright everything’s alright tonight” diye bağırırken Gahan’ın seyircilerle birlikte kolunu sağa sola savurması her Depeche Mode hayranının yaşamak isteyeceği bir andır sanırım.

7-Wrong

depeche_mode_1993_ii_by_bastygoofy

Grammy ödüllü Sounds Of The Universe’den 2009 çıkışlı bir şarkıdır. Aynı sene şarkının video klibi de Grammy’ye aday olarak gösterilmiştir. Şarkının karamsar söz ve müziği insanı hemen içine çeker. İnsanların hayatlarında bir şeyler yanlış gittiğinde kafalarında çalan şarkı da az çok buna benziyordur sanırım: ”I was on the wrong page of the wrong book, with the wrong rendition of the wrong hook.”

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme

”Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Yeni Başlayanlar İçin Ankara – Yılbaşı Gecesi 

Kızılay:Yılbaşı gecesi bence Ankara’nın uzak durulması gereken noktası, akşam 7-8 sularından Tunalı Çankaya vs gitmek için geçerseniz bile gece oluşacak ortamı sezinlemeniz zor değildir. Mekânlar genele göre daha ucuz…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın