Kariyerleri kadar hayır işleri yapmayı önemseyen dünyaca ünlü sporcuların yardım kuruluşlarına yaptıkları akıl almaz bağışları hiç merak ettiniz mi?

Kim Yuna

 

kim-yuna3

 

Artistik patinaj tutkunlarının yıllardır gözlerini ayırmadan yakından takip ettiği, kusursuza yakın tekniği ve zarif artistik karakteri sayesinde tarihin en büyük sporcuları listesinde şimdiden kendine yer bulan Kim Yuna,  başarılarının yanında aynı zamanda iyi bir kalbe sahip. Kim, kış olimpiyatlarının başlamasından kısa bir süre önce Haiti’deki depremin kurbanlarının ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılmak üzere Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’e 1 milyon dolar bağışlamıştır.

Elli Manning

 

 

Üniversite yıllarında Mississippi Üniversitesinde, şimdi ise Ulusal Futbol Liginde (NFL), New York Giants kulübünde 10 numaralı formayı giyen oyun kurucu Red Cross,  Phoenix House, March of Dimes ve St. Francis Food Pantries and Shelters gibi birçok hayır kuruluşuna üyedir. Manning aynı zamanda Mississipphi Üniversitesi’nin burslarına 1 milyon dolar sermaye sağlamıştır.

Lebron James

 

lebron

 

Sıradaki sporcumuz herkesin yakından tanıdığı, hayranlıkla izlediği, NBA’İN yıldız oyuncusu, sahaların kralı Lebron James; genç neslin becerilerini tartmak ve hayallerini gerçekleştirmelerini sağlamak için Akron, Ohoi , St. Vincent St Mary lisesine 1 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Lisede yenilenen spor salonu onun ismini taşımaktadır. King James aynı zamanda the Boys & Girls Clubs of America, the Gabrielle’s Angel Foundation, the Children’s Defense Fund, ve After-School All-Stars kuruluşlarına destek vermektedir.

Lance Edward Armstrong

 

lance-armstrog

 

Bisiklet sporunun en önemli organizasyonu olan Fransa Bisiklet Turu’nu, 1999-2005 yılları arasında aralıksız 7 kez kazanarak gelmiş geçmiş en büyük bisikletçilerden biri olarak kabul görmüştür. 1996 yılında üçüncü aşama testis kanseri olduğu ve hastalığın beynine sıçradığı açıklanırken yaşama şansının %40 olduğu belirtilmişti. Ancak Lance kanseri yenerek yaşama dönmeyi başarmıştı. Lance Armstrong bugün sadece bisiklet üzerinde elde ettiği başarılarla tanınan bir sporcu değil, kanserle savaş konusunda da takdir toplayan işlere imza atan bir insan haline geldi. Lance; Athletes for Hope, Augie’s Quest, the Jeff Gordon’s Children Foundation, Stand Up To Cancer, the Tony Hawk Foundation, The Miami Projectgibi birçok hayır kuruşlarına çok büyük destek vermektedir.

Michael Phelps

 

michael-phelps2

 

Bir olimpiyatta en çok madalya alan ve olimpiyatlarda en çok madalya kazanan sporcu unvanına sahip olan Michael, kazandığı parayı boşuna harcamayıp çocukların aktif hayat stillerini destekleyen ve 3 programdan oluşan (im, Level Field Fund-Swimming, and Caps-for-a-Cause) kendi kurduğu Michael Phelps kurumuna yatırıyor. Bununla da kalmayıp Muhammad Ali Parkinson Center ve Bid 2 Beat AIDS kuruşlarına destek vermektedir.

David Beckham

 

beckham-1

 

David Beckham, gelmiş geçmiş en ünlü futbolculardan birisidir. Aynı zamanda mütevazı yönüyle de tanınır. Birçok hayır kuruluşunun bir parçası olup Malaria No More UK Leadership Council’in aktif üyesidir. David aynı zamanda Irak ve Afganistan’dan dönen yaralı askerlere yardım etmeyi amaçlayan bir kuruluşu desteklemektedir. Fransız kulübü olan Paris St. Germain için oynarken aldığı tüm parayı bağışlamıştır.

Serena Williams

 

serena-williams3

 

Kortların kraliçesi Serena, kendi başarılarını elde etmek için çalışmak dışında dünyadaki çocukların eğitimi ve gelişimi içinde büyük adımlar atmış bulunmakta. Zamanın bir kısmını da göğüs kanseri ile savaşan kurumlar için çalışarak geçiriyor ve çocuklar için oluşturulan bir organizasyon olan Big Brothers Big Sisters’a destek vermektedir.

Kortların kraliçesi aynı zamanda UNICEF iyi niyet elçisidir. UNICEF ile birlikte çocukların gelişimi ve eğitimi için Ghana’ya gitmiştir.

Lionel Messi

 

messi2

 

UNICEF’in marka elçisidir. Bunun yanında Messi , yardımları Asya katısındaki Nepel, Bengladeş ve Endonezya gibi daha az ayrıcalıklı çocuklara ulaşan UNICEF’İN aktif bir üyesidir.

Dwyane Wade

 

dwyane-wade-2

 

NBA’in yıldız oyuncularından olan Dwyane Wade her fırsatında hayır kuruluşlarına yardımını esirgemeyen kalbi tertemiz bir sporcudur. Dwyne Wade, 2012’de New York’ ta gerçekleşen aşırı derecede zarara neden olan kasırgadan sonra yardımlarda bulunmuştur. Beş ay sonra Wade Chicago’daki çocuklara kendi eliyle 20 bin iPad vermiş ve 75 bin dolar bağışta bulunmuştur.

Dwyane Wade boş vakitlerinin çoğunu kendi sahip olduğu hayır kurumu ve Heat Summer Groove, Alonzo Mourning Charities ya da Kenny Smith’s Katrina Relief gibi diğer hayır kurumları için harcamaktadır. Dwyane Wade her zaman bu tür kuruluşların bir parçası olmuştur.

Cristiano Ronaldo

 ronaldo

 

Ronaldo futbol sahasında ve özel hayatında bir süper star olmakla birlikte en hayırsever futbolculardan birisidir. Her zaman yaptığı hayır işleri için övülen birisi olmuştur. Doğduğu yer olan Portekiz’de bir kanser hastanesine 165 bin dolar bağışlamış, 10 yaşındaki bir çocuğun ameliyatı için 83 bin dolar ödemiştir. Aynı zamanda H.I.V. uyuşturucu bağımlılığı, açlık çeken çocuklar gibi farklı konularda yapılan farkındalık çalışmalarının bir parçasıdır.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Hasan Alp Caferoğlu | ODTÜ Makina Mühendisliği

”Kültür&Sanat” kategorisinden benzer yazılar:

ODTÜ’de Sosyal Sorumluluk

Orta Doğu Teknik Üniversitesi kurulduğu yıldan bugüne kadar öğrencisi, hocası ve çalışanıyla bulunduğu topluma ve dünyaya karşı elinden geldiğince duyarlı olmaya çalışan ve bunu büyük ölçüde başaran bir…devamı için tıklayın.

Yorum Yazın