Eğitim, uzun zamandır önemli değer taşımaktadır, fakat bazı zamanlarda ona ulaşılması güç olabiliyor. Hatta maddi olanakları da zorlayabiliyor.

Güzel haber şu ki, yeteneklerinizi geliştirmeniz için tonlarca para harcamanıza gerek yok. Yüksek kaliteye sahip internet sitelerinden eğitiminiz için ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsniz. Böylelikle zamanınıza ve çalışmanıza da katkıda bulunabilirsiniz.

1- Open Culture Online Courses

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Open Culture’ın ücretsiz online eğitim kursunu deneyebilirsiniz. Sitede, dünyadaki üniversitelerden alınan 1,200 ders, video ve podcast bulunmaktadır.

Tek tek bütün üniversitelerin sitelerine girip araştırmak yerine, hepsinin sadece bir yerde toplandığı bir alanda daha kolay bir erişime sahip olabileceksiniz.

1

2- Academic Earth

Bu sitede, MIT, Harvard, Princeton, Stanford, Yale gibi en iyi üniversitelerindeki kursları takip edebilirsiniz. Kolay erişim ve listeleme sayesinde site içerisinde kaybolmayacaksınız.

2

3- edX

Birbirinden farklı üniversitelerdeki bilgileri birleştiren bu sitedeki gruplandırma, listeleme gibi yöntemler istediğiniz kursu bulabilme konusunda size çok yardım ediyor. Dil gruplandırması, konu gruplandırması, okul gruplandırması gibi seçenekler tamamen sizin seçiminize bırakılmış faydalı seçeneklerden yalnızca bir tanesi.

3

4- University of the People

Kurslara girişin ücretsiz olduğu bu sitede sınavlara katılım ve kursları bitirmek için ödeme yapılması gerekiyor. Ücret, kursa nereden katıldığınıza göre belirleniyor.Öğrenci olarak kurslara devam edebilmeniz için İngilizce seviyenizin de iyi olması gerekiyor.

4

5- TED-Ed

Genel kültür eğitimi için fayda sağlayabilecek bir platform olan Ted Ed, birçok eğitsel video, motivasyon konuşmaları ile katılımcılara farklı alanlarda deneyim kazandırmayı amaçlayan bir sitedir. Bilgilere eğlenceli bir şekilde yaklaşmalarından dolayı videoları izlerken, quizleri yaparken kolay kolay sıkılmayacaksınız. Neredeyse her videonun birçok dile çevrilmiş altyazısı da mevcut.

5

6- Coursera

Dünyanın birçok yerindeki üniversiteleri ve organizasyonları takip edebileceğiniz, değişik projelerin yayınlandığı ve kurslara katılımın olduğu bir site olan Coursera’da öğrenciler kurslarda sadece ders çalışmıyor. Başka kişilerle iletişim kurup, projelere katılabiliyorlar.

6

7- Khan Academy

Khan Academy, MIT ve Harvard’dan mezun olan genç bir adamın Louisiana’daki küçük kuzeninin videolarını çekmesiyle başladı. Bu eğitici videolar youtube’da büyük ilgi gördü ve popüler hale geldi. Şimdi 4.200’den fazla ücretsiz kursa erişim sağlayabileceğiniz Khan Academy’de bir çok arkadaş edinebilir ve eğitiminiz esnasında onlarla çalışabilirsiniz.

7

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Batuhan AYDİL – ODTÜ

Kampüsten kategorisinden benzer yazılar:

İstanbul Film Festivali’nde Mutlaka İzlenmesi Gereken 13 Yapıt

36.İKSV İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı. 84’ten süre gelen bağımsız film festivali 5-15 Nisan tarihlerinde seyirciyle buluşacak. Yaklaşık 20 farklı salonda 200 farklı filmin gösterime gireceği düşünülürse hepsine katılmak…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın