Geçtiğimiz sene yenilenen Kanada hükümeti diğer ülkelerden farklı ve daha renkli bir kabine sistemi oluşturmuştu. Başbakan Justin Trudeau yeni kabinede eşit sayıda kadın ve erkek bakanlara yer vermesinin nedenini “Çünkü 2015 yılındayız” diye açıklayarak eşitliğin hayatımıza yerleşmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

1c

 

Eşitlik ilkesinin esas alındığı yeni kabinede kadın-erkek sayısının eşitliğinin yanı sıra yeni bir ilke daha imza atıldı. Afganistan göçmeni Meryem Monsef, Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilerek, ülkenin ilk Müslüman bakanı unvanını da aldı. Afganistan’ın Herat kenti doğumlu Monsef, Kanada’ya ailesiyle birlikte 11 yaşında mülteci olarak geldi. Monsef ve ailesi Sovyet işgali sırasında babasını kaybettikten sonra göç etmek zorunda kalmış.

 

 

 

 

Sadece din ve cinsiyet eşitliğiyle kalmayıp, farklı milletlerden insanlara da yer veren Kanada hükümetine hayran kalmamak elde değil; Hindistan ve Afganistan doğumlu toplam 3 bakan kabinede görev aldı. Örneğin, savunma bakanı Harjit Sajjan 4 yaşındayken ailesi Hindistan’dan göç etmiş ve Kanada’da yaşayan çok sayıda Sih’ten biri. Sih inancı gereği saç ve sakalını kesmeyen Sajjan, ordudaki görev sırasında takılması mecburi olan gaz maskesini sakallarından ötürü kullanamayınca, özel bir maske üretip patentini almış. Sajjan ordudaki görevi sonrasında ise Vancouver Polis Departmanı’nda 11 yıl dedektif olarak görev yapmış.

 

Infrastructure and Communities Minister Amarjeet Sohi answers a question during Question Period in the House of Commons on Parliament Hill in Ottawa on Thursday, May 5, 2016. THE CANADIAN PRESS/Adrian Wyld

 

Altyapı ve Yerel Yönetimler Bakanı Amerjeet Sohi de 1981 yılında Hindistan’dan Kanada’ya göçmen olarak gelmiş. Ayrıca Sohi, Hindistan’da bulunduğu dönemlerde politik sebeplerden dolayı hapis yatmış ve işkence görmüş.

 

4c

 

Yeni kabinenin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise seçilen bakanların alanlarında uzmanlaşmış kişiler olması. Eski bir astronot ve Kanada Uzay Ajansı’nın başkanı Marc Garneau, kabinenin yeni ulaştırma bakanı.

 

5cc

 

Kabinede engelli bir bakanın da bulunması da ilgi çekici başka bir nokta. Spor ve Engellilerden Sorumlu Bakan, görme engelli ve eski paralimpik yüzücü Carla Qualtrough.

 

Dr. Jane Philpott, Chief, Department of Family Medicine, Markham Stouffville Hospital, is also the founder of the "Give a Day to World AIDS" movement. Dr. Philpott is photgraphed at her Markham, Ont. office Jan. 12/2012. (Photo by Kevin Van Paassen/The Globe and Mail)

 

İşi ehline vermek konusunda takdir edilesi bir başarıya sahip hükümetin sağlık bakanı ise gerçek bir doktor. 30 yıl boyunca doktorluk yapan Jane Philpott’un açtığı, “Give a Day” adında, HIV/AIDS hastalarına yardım amaçlı kurulmuş bir kuruluş bile var.

 

7cc

 

Bilim Bakanı Kirsty Duncan ise 2007 yılında Nobel Barış Ödülü kazanan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Panelinin üyesiydi.

 

Jean-Yves Duclos, Minister of Families, Children and Social Development and Minister responsible for Canada Mortgage and Housing Corporation, speaks to media following discussions about key housing priorities at the Hotel Grand Pacific in Victoria, B.C., Tuesday, June 28, 2016. THE CANADIAN PRESS/Chad Hipolito

 

Aile, Çocuk ve Sosyal Gelişim Bakanı Jean-Yves Duclos, alanında uzman bir yoksulluk ekonomisti.

 

Canada's Fisheries and Oceans Minister Hunter Tootoo speaks during Question Period in the House of Commons on Parliament Hill in Ottawa, Canada, January 25, 2016. Tootoo resigned his post on Monday and will seek treatment for addiction issues, according to a government statement. REUTERS/Chris Wattie/File Photo

 

Kabinenin renkliliği bu kadarla da sınırlı değil, Balıkçılık, Okyanuslar ve Sahil Güvenlik Bakanlığına Eskimo kökenli Hunter Tootoo seçildi.

Kanada hükümeti, bakanlıkların ismini değiştirirken de Dünya’nın ortak sorunlarını da göz ardı etmedi. Çevre Bakanlığı’nın ismi “Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı” olarak değiştirildi. Ayrıca Göçmenlik Bakanlığı, son dönemde patlak veren mülteci meselesi üzerine çalışılacağı için “Göçmenlik, Vatandaşlık İşleri ve Mülteciler Bakanlığı ” olarak adı değiştirildi.

 

Canadian Liberal Party leader Justin Trudeau walks from the parliament to give a press conference in Ottawa on October 20, 2015 after winning the general elections. AFP PHOTO/NICHOLAS KAMM (Photo credit should read NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images)

Bonus: Kabinenin başkanı Justin Pierre James Trudeau Kanada’nın 23. Başbakanı ve Kanada Liberal Partisi genel başkanı. Joe Clark’tan sonra Kanada’nın ikinci en genç başbakanıdır. Ayrıca BM’nin 60. oturumunda yaptığı bir açıklamada “feminist olduğumu yüksek sesle söylemeye devam edeceğim” ifadelerini kullanmıştır.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elif Aybüke Aydın – ODTÜ İşletme 

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

Uzaydaki İlk Ülke : Asgardia

Günümüzde filmlerde gördüğümüz şeyler yavaş yavaş gerçekleşiyor. Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın