Öncelikle merhaba nasılsınız?

Deniz TEKİN: İyiyiz,teşekkür ederiz. Koşturuyoruz..

Merak ettiğim soruların başında, gerek soundcloud’da gerekse youtube’daki paylaşımlarında “daphead” ismini görüyoruz bunun anlamı nedir?

DT: Daphead küçükken ortaya çıkmış birşey, Harry Potter hayranlarının kendine verdiği isimden çıkmış bir kısaltma sonradan anlamından çok uzaklaştı, şimdi bir alışkanlık oldu..

Deniz Tekin (1)

Peki, bunu bekliyor muydun? Hani kendi odanda Soundcloud’a kayıtlarını atarken, Ankara’da, Eskişehir’de, İstanbul’da konserler vereceğini hayal etmişmiydin ?

DT: Ya ihtimal vermiyordum açıkcası, onlar kendim için yaptığım kayıtlardı. Hani şunu yapabiliyor muyum, şu nasıl bu nasıl diye yaptığım hobi kapsamında şeylerdi. Bu kayıtları yüklediğimde bu kadar olumlu geri dönüt alacağımı düşünmemiştim. Sonra ordan o geldi, burdan bu geldi. Oluşumun büyümesi gerekti.

Nasıl tanıştınız grup üyeleriyle, sen odandayken misafir mi geldiler ?

Fırat: Ben plak yapma sözü verdim.

DT: Ahaha, aynen bana gel İstanbul’a , Unkapanı’nda sana plak yapıcam dedi. Ama yapmadı hala bekliyoruz işte . Fırat elektro gitaristimiz, ilk onunla contact kurduk. İstanbul’a gelmeden önce Sofar projesiyle ilgili birşeyler yapıyorduk. Orada tek çıkmak istemedim, sound’u güçlendirmek adına beraber birşeyler yapalım dedik, güzel oldu. Sonra sahneler büyüdü. Daha büyük bir grup olmamız gerekti, Sezer var, bas gitaristimiz. Ondan sonra, Sinancan abi, bateristimiz o katıldı. Beraber müzik yapmaya başladık ve hoşumuza gitti.

Bizim de hoşumuza gidiyor yaptığınız müzik, peki dönüm noktası nedir sizin için, ne zaman farkettin Deniz TEKİN olduğunu?

Aslında Deniz Tekin falan olduğum yok. Ancak Sofar projesiyle bir değişim yaşadığımız doğru. Bize çok katkısı oldu. Hem bizim için güzel bir tecrübe oldu hem de bilinirlik açısından iyi oldu. Onun dışında evde aldığım kayıtlar içerisinde, bazı ayrı bir kanaldan ayrı kişilere ulaştı, bazıları başka kanallardan ayrı bir kitleye ulaştı. İlginç.

deniz tekin

Şarkı coverlarken genelde aynı yanlışa düşülür. Örneğin, Duman söylerken sesimi ister istemez Kaan’a benzer. Ancak sen bunu aşmışssın ve Deniz olmayı erken yaşta başarmışsın. Bunu nasıl yaptın bir eğitim aldın mı ?

Açıkcası, entrüman eğitimi dışında bir eğitim almadım. Aranjman nasıl yapılır, şarkı nasıl düzenlenir bunu deneye deneye buldum. Bir çoğu da bunu böyle yapar.Cover yaparken düşülen bir hata olduğu doğru, kulağın kayması mı diyeyim artık, bir şarkının hem bestesine uyarsınız, hem de söyleyenin vokalin sesine uyarsınız. İşte Duman örneğinden, Kaan Tangöze’nin çok karakteristik bir söyleme vardır. Onu coverlayan biri direk kapar kulağı ve onun gibi söylemeye başlar. Ancak, taklit etmeye çalışmaktansa kendi sound’unla ona birşeyler katmak, birşeyler üretmek daha zevkli.

Peki bu akşam bize özel, ilk defa duyacağımız şarkılar var mı ?

Sinancan: Evet, konsere ilk defa geliyorsanız yeni şeyler duyacaksınız.

DT: Yani şöyle, internette hali hazırda dinlediğiniz şeylerden çok farklı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Güzel coverlarla internette böyle güzel bir kitle yakalamak önemli ancak kendi ürettiklerimiz daha fazla ön plana çıkarmak istiyoruz. Bestelerimizle, yeni birşeyler üreterek, hali hazırda olan şeyleri yeniden düzenleyerek, farklı şeyler ortaya koyuyoruz. Bugün buraya gelecek dinleyecilerimizden birçoğunun afallayacağını düşünüyorum.

Beslendiğiniz kaynaklar neler peki? Kimleri dinlersiniz?

Fırat: En klişe soruyu sordun şimdi 

DT: Ortak bilinçten bir şekilde yararlanıyoruz. Şu an mesela reddedilemez bir akım var. Alternatif müzik şu an yükşeliş zamanında ve biz buna tanık oluyoruz. Yüzyüzeyken Konuşuruz, Manuş Baba, Büyük Ev Ablukada gibi yeni birşeyler yapmak isteyen insanlar var. Bir şekilde, onların yaptığı şeyden haz alıyorsunuz ve söz anlamında, müzik anlamında, müziğin yalınlığı anlamında o sana çok güzel birşey sunuyor. Bunlardan besleniyoruz genelde. Yaşadığımız çağdan besleniyoruz.

Yavaş yavaş sona geliyoruz, daha kişisel bir soru. Hem öğrencilik hem müzisyenlik nasıl gidiyor ? Geçen sene bir de üniversite sınavına çalıştın.

dt

Ben TM’ciydim aslında  Sonradan dilden güzel bir sıralama geldi. Ben de Boğaziçi İngiliz dil edebiyat yazdım. Böyle bir hikayesi var. Öyle çok çalışan, günün 12 saatini derslere veren bir öğrenci değildim. Denemeyi kırıp evde kayıt yapıyordum. Hani şu an hazırlık sınıfındayım, daha rahat oluyor. Devamsızlıktan kalmamaya çalışıyorum 

Peki bu samimi, eğlenceli sohbet çok teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan Şebin | ODTÜ İşletme

”Röportajlar” kategorisinden benzer yazılar:

Röportaj : Güray Gürsel

1)Bir idolünüz var mı? Bunu hep düşünüşümdür aslında. Yani, belli bir idolüm yok. Küçükken de yoktu. Çok saçma bir dönemim var benim. Müzik, solistlik, ortaokul, lise, çok metalci olduğum zamanlar… Belki bir grubun solistine benzemeyi, büyüyünce öyle birisi olmayı istemişimdir. Ama asla benim idolüm şudur dediğim birisi yok ve arada… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın