19 Şubat günü aramızdan ayrılan güzel kalemli İtalyan yazardır Umberto Eco. Tabii birçok kişi adını yazarlığıyla duymuş olsa da aynı zamanda bilim adamı, edebiyatçı, eleştirmen ve göstergebilim dalının ustalarındandır.

1971 yılından beri Bologna Üniversitesi’nde profesörlük yapan Eco; “Kendimi, hafta sonlarında roman yazan, ciddi bir profesör olarak görüyorum.” demişti bir röportajında.

1980 yılında yayımlanan ilk romanı ‘Gülün Adı’ ile tüm dünyada tanınır oldu. Polisiye Yazarlar Derneği ve Amerika’nın Gizemli Yazarları’nın yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almıştır. Polisiye sevenler için bir baş yapıt.

Dünyaca ünlü romanı Gülün Adı aynı zamanda 1986 yılında, ünlü yönetmen Jean-Jacques Annaud tarafından filme çekildi.

Takma adı Dedalus olan yazarın en çok hatırlanan sözü ise “Issız bir adaya düşmüş olsam yanıma hangi kitabı alacağımı soranlara şu yanıtı veriyorum: ’telefon rehberi; rehberdeki isimlerle sonsuz öyküler yaratabilirim.” oldu.

Merak edenler için de ‘Foucault Sarkacı’ ve ‘Somon Balığıyla Yolculuk’ kitapları en sevilenler arasında.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Dijan Teymur ODTÜ İşletme

 

“Yaşam” kategorisinde benzer yazılar:

Bundan tam 3 yıl önce 17 ocak 2013 günü ünlü gazeteci, yazar, sunucu Mehmet Ali Birand aramızdan ayrıldı. Birçoğumuz onu Kanald’de kendine has konuşmasıyla sunduğu haberleriyle hatırlıyoruz ya da adını duyduğumuz anda aklımıza… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın