Bu zamana kadar nostaljik bir seriyi bilgisayar efektlerine boğarak izleyicilerle tekrar buluşturma çabasını fazlasıyla gördük. Son zamanlarda ise, özellikle 2015’in sonları ve 2016’nın başları, sinemada sanki bir devrim olmuş gibi veyahut ‘sadece gerçekçi senaryolara ödül veriyorlar’ algısı oluşmuş olacak ki biyografi türüne ağırlık verilmiş: The Big Short, Steve Jobs, Bridge of Spies, Straight Outta Compton, Everest vs. Spotlight da onlardan biri, belki en iyisi…

Kiliselerdeki rahipler tarafından çocuklara yapılan istismarları konu alan bu yapım gazetecilerin gözünden anlatılıyor. Filmde gazeteciler, bu konuda haber yapıp halkın gözünde dikkat çekmek ve bu durumun kökünü kurutmak için yoğun çaba harcarlar. Başta tek bir rahipten şüphelenirler ama işin boyutunun çok daha büyük olduğunu, daha da kötüsü bu işten sorumlu insanların haberi olduğunu ve normal karşıladığının farkına varırlar.
Bunun dışında gazetecilerin durumunu da gösterirler. Her ne kadar gazetecilikle ilgili birçok yapım bulunsa da bunun yeri ayrıdır. Yoğun çalışmaların yanında gereken sabır ve azim, takım çalışması gözler önüne seriliyor.
Peki oyunculara ne demeli? En iyinin oynadığı bir film değil, herkesin iyi oynadığı bir film olmuş. Birdman ile sinemaya yeniden adını duyuran ve aynı başarıda yükselerek devam eden Michael Keaton, güzel oyuncu Rachel McAdams, Shutter Island filminden hatırladığım Marf Ruffalo…


İşlediği önemli konu ve cesur işleyiş şekli ile kesinlikle ödül almayı ve izlenmeyi hak eden bir yapım olmuş. Anlatılmak isteneni uzatmadan, son derece sade anlatan ve gerçeklik çerçevesinden çıkılmadan yapılmış. Yönetmen Tom McCarthy’i de kutlamak lazım böylesine bir başyapıta imza attığı için.

Eleştirmenin Puanı: 8.8 / 10

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Bahadır Kaya | Uludağ Üniversitesi

 

“Kültür&Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

Dört Gözle Beklenen 5 Süper Kahraman Filmi

Son yıllarda,sinemalarda çizgi-roman uyarlaması film rüzgarı esiyor.Marvel,DC ve Fox bu işin son zamanlardaki söz sahibi. Süper kahraman filmlerine duyulan ilgi ve katılım, bizlere daha da fazlasını izleme fırsatını sundu.İster Marvel hayranı… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın