Günümüzde internet üzerinden para kazanmanın önemli yollarından biri Youtube. Hal böyle olunca evinden çıkmadan milyoner olan yıldızlar doğuyor. Gelin birlikte bu listeye bir göz atalım.

1

10- Epic Rap Battles – 2.4 milyon dolar

Rap battle’larını bilirsiniz, sokak arasında arkadan verilen beat’in üzerine söylenen sözler aracılığı ile rakiple kapışılır. Burada durum biraz farklı, tarihte önemli yer kaplayan figürler rap battle’ı yaparak karşı karşıya! Kanalın kurucuları Llyod ve Peter bir süre için kendileri idare etse de, daha sonra ünlü yıldızları kanallarında ağırlamaya başladılar. An itibariyle 12 milyondan fazla aboneye sahip olarak listemize 10. Sıradan giriş yaptılar.

2

9- HolaSoyGerman – 3 milyon dolar

Kanal isminden de anlaşılacağı üzere adı German olan Şilili dostumuz, şüphesiz internet dünyasının ilgisini çekmiş gözüküyor. İspanyolca videolar yüklemesi dünya üzerinde farklı bir kesime ulaşmasına yardım etmiş. 2011’den beri yüklediği komedi videoları, vlog’ları ile yakaladığı başarının devamını diliyoruz.

3

8- Jenna Marbles – 3 milyon dolar

Jenna Marbles kesinlikle Youtube’un tanınan kişiliklerinden. 2010’da yüklediği ilk video ile haftasında 5.3 milyon izlemeyle yıldızı bir anda parlamış. Kadınlar başta olmak üzere herkesin ilgisini çekebilecek videolar yüklüyor; challenge’lardan tutun tamamen rastgele komedi videolarına kadar.

4

7- Smosh – 6 milyon dolar

Kanal 6. sınıfta tanışan ikili Ian Hecox ve Anthony Padilla’nın 2005’te Pokemon şarkısına yaptıkları play-back videosu ile açıldı. Telif hakları yüzünden engellenene kadar 2006’nın en çok tıklanan videosuydu. Food Battle videoları üzerine kurulmuş bir oyun ve bir telefon uygulaması ile oldukça popüler olduklarını söylemekte sakınca yok!

5

 

6- Toby Turner – 6 milyon dolar

Tobuscus, Youtube macerasına ilk defa Mayıs 2006’ta atıldı. Dünyanın her yerinden hayranlara sahip olan bu youtuber, vloglarını yüklediği ikinci bir kanala da sahip. Kendi kanallarına video yüklemek dışında en sevdiği şey ise diğer youtuber’lara karşı oyun oynamak veya onlarla birlikte ortak videolar çekmek.

6

5- The Yogscast – 6 milyon dolar

2008’de Lewis Brindley tarafından kuruldu. Tek bir kişi değil birçok youtuber tarafından yönetilen The Yogscast’in en popüler videoları Minecraft üzerine ve sahip oldukları abone sayısı her geçen gün artıyor.

7

4- BluCollection – 6.5 milyon dolar

Takipçileri tarafından kim olduğu gerçekten büyük bir merak konusu. BluCollection, genelde Disney’e ait oyuncakların tanıtım videoları ile dolu. Abone sayısı pek fazla olmasa da onun listemizde yer almasını sağlayan en büyük faktör izlenme sayısı. Her yaşa hitap eden, aile dostu bir kanal.

8

3- Zoella – 7.2 milyon dolar

Zoe, 18 yaşında odasından çektiği alışveriş, güzellik ve makyaj videoları ile Youtube’a başladı. Başlangıçta çalıştığı küçük mağazadan, şimdi sahip olduğu lükse bakarsak onu Youtube’un Cindrella’sı olarak adlandırmak yanlış olmaz. ‘Girl Online’ adlı kitabı sayesinde en hızlı çıkış yapan yeni yazar olarak sahip olduğu rekorla ülkesi İngiltere’de medyanın dikkatini çekti. Şu sıralar kendi adına oluşturulan markanın kozmetik ve bakım ürünleri tanıtmakla meşgul.

9

2-PewDiePie – 8.4 milyon dolar

 $8.47 milyon ile ikinci sıraya yerleşen İsveçli Youtuber ise, Felix Kjelberg. Genellikle bilgisayar oyunları üzerine videolar çeken Felix, 5 ay gibi kısa bir sürede 12 milyon aboneden 20 milyon aboneye ulaşmak gibi onlarca rekora imza attı. Başarılı olduğu kadar kıskanılıyor da. South Park’ın bir bölümünde yer almış olduğunu söylesek ne kadar ünlü olduğunu pekala tahmin edebilirsiniz. İtalyan kız arkadaşı Marzia ile birlikte çok tatlı bir youtuber çift oluşturuyorlar. Çoğunluk, başarısı ve popüleritesinin altında yatan sırrı “Bros” diye seslendiği hayran kitlesine olan ilgisine bağlıyor.

10

1-DisneyCollectorBR – 13 milyon dolar

Listenin başını çeken isim yine bir oyuncak kanalı. Başarısına başarı katan bir etken ise Brezilyalı olması dışında, kendisiyle ilgili hiçbir bilgiyi paylaşmıyor olması. Disney oyuncaklarını açıp, izlenimlerini paylaşırken kendisini milyonlarca çocuk ve yetişkin izliyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İrem Güler | ODTÜ İşletme
“Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Ücretsiz Online Eğitim Veren 7 Muhteşem Site

Eğitim, uzun zamandır önemli değer taşımaktadır, fakat bazı zamanlarda ona ulaşılması güç olabiliyor. Hatta maddi olanakları da zorlayabiliyor. Güzel haber şu ki, yeteneklerinizi geliştirmeniz için tonlarca para harcamanıza gerek yok… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın