“Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.” Polisiye roman türünde ustalaşmış yazarımız Ahmet Ümit’in uzun süredir üzerinde çalıştığı kitabı bu ay raflarda yerini aldı. Kendine has tarzı ile büyük bir okuyucu kitlesi elde eden yazar bu kez “Elveda Güzel Vatanım” ile okuyucularını buram buram tarih kokan bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihi her zamankinden daha ön planda tutmasına rağmen macera ve entrikayı da ihmal etmiyor.

Okuyucuları ve sevenleri tarafından uzun zamandır merakla beklenen kitap Ahmet Ümit’in tarihsel roman türündeki ilk deneyimi. Roman İttihat ve Terakki yıllarında geçiyor. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, Cumhuriyet henüz kurulmuştur. İttihat ve Terakki üyesi olan Şehsuvar Sami kendisini bir entrika içinde bulur. Aşık olduğu sevgili ve aşık olduğu vatanı arasında kalan Şehsuvar Sami bir mücadelenin içine girer. Olaylar bir asır öncesinde geçse de günümüze çağrışım yaptığını söylüyor ünlü yazar. İşte o uzunca süredir beklenen tarih kokulu kitaptan bir bölüm: “Selanik’teki evimin balkonu zannederim çok daha genişti bu odanınkinden… Zannederim derken içim acıyor; insan doğduğu şehri, yaşadığı evi unutabilir mi? Elbette unutamaz ama detaylar siliniyor işte birer birer. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmeyle başlar… Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum ama doğru olduğu kesin, doğru lakin eksik. Ölüm şehirlerimizi kaybetmeyle başlar, vatanımızı kaybetmemizle neticelenir, can vermek ise sadece aciz bir finaldir. Şu anda kabusu andıran o duygu kemiriyor içimi. Şehrimi çoktan yitirdim, sıra vatanıma geldi. Belki onu da çoktan yitirdim ama farkında değilim…” Ahmet Ümit yeni kitabının basın toplantısını, bundan 19 yıl önce “Sis ve Gece” adlı romanının da basın toplantısını gerçekleştirdiği ve aynı zamanda yeni kitabındaki ana kahramanın kaldığı Pera Palas’ta gerçekleştirdi.

Yazdığı dönemin tartışmalı ve zor bir dönem olduğunun farkında olan yazar Balkanlar’da çok yer gezdiğini ve konuya olabildiğince objektif bakmaya çalıştığını anlattı. “Elveda Güzel Vatanım” yazarın 24. Kitabı. Dört yılda biten kitap Everest Yayınları’ndan çıktı ve ilk baskısı 250.000 adet yapıldı. Toplam 560 sayfa uzunluğundaki kitap eminim ki diğer kitapları kadar ilgi görecek ve sevilecek.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Eslem Şen | ODTÜ İşletme

 

“Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından yaz tatili geldi çattı! Ruhumuzu dinlendirmenin ve beslemenin en güzel yolu kitap okumak. Aynı zamanda yaz tatili, sene içinde vakit bulamadığımız kitapları okumak için harika bir fırsat. İster çimlere uzanıp çayınızı… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın