Dünya’da 11 bin 600 mağazası bulunan ve dünyanın önde gelen perakende şirketlerinden biri olan Walmart, 269 tane mağazasını kapatma kararı aldı. Mağazaların kapatılması nedeniyle yaklaşık 10 bini Amerika’da olmak üzere toplam 16 bine yakın kişinin işine son verilecek. İşten çıkarılacak olan bazı çalışanların yakın çevredeki diğer mağazalarda yeniden işe alınabileceği duyuruldu. Bunun mümkün olmadığı yerlerde ise çıkarılan çalışanlara 2 aylık ek ödeme ve kıdem tazminatı verileceği belirtildi.

Kapanacak olan mağazaların 154’ü Amerika’da, 60’ı ekonominin durağanlaştığı Brezilya’da ve kalanı Latin Amerika’da.

Walmart, Ekim 2015’den beri şirketin performansını yakından izliyordu. Mağazaların kapatılması konusunda Walmart CEO’su Doug McMillon şu sözleri söyledi: “Mağazaları kapatma kararı kolay bir karar değildi fakat şirketi geleceğe hazırlamak ve şirketi daha güçlü kılmak için bu karar gerekliydi.”

Walmart, 2016 ve 2017 yılı içerisinde 300’e yakın mağaza açmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca McMillon şu sözleri söyledi: “Biz büyümekte kararlıyız fakat bu konuda disiplinli olmalıyız.”

Geçtiğimiz 12 ay boyunca Walmart hisselerinde %30 düşüş yaşanmıştı. Walmart mağazalarını kapatacağını açıkladıktan sonra ise hisselerinde %3 düşüş yaşadı.

İşte kapatılan mağazaların eyaletlere göre listesi:

Walmarts

California: 4

Maryland: 1

Wisconsin: 1

Walmart Supercenters

Alaska: 1

Alabama: 1

Michigan: 1

North Carolina: 1

Nevada: 1

Ohio: 1

South Carolina: 1

Texas: 4

West Virginia: 1

Walmart Expresses

Alabama: 8

Arkansas: 10

Florida: 3

Georgia: 7

Illinois: 2

Kansas: 6

Louisiana: 8

Missouri: 4

Mississippi: 6

North Carolina: 16

Oklahoma: 6

South Carolina: 2

Tennessee: 4

Texas: 20

Neighborhood Markets

Arkansas: 1

California: 5

Colorado: 2

Connecticut:1

Kansas: 3

Oregon: 2

Tennessee: 1

Texas: 5

Wisconsin: 3

Walmart, kapatılanların çoğunluğu Express mağaza olan bu mağazaların yerine; güçlü Supercenters ve optimize edilmiş Neigborhood Markets yapısıyla geri döneceğini müjdeledi.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Furkan Şengül | ODTÜ Economics 

 

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

İletişim denince akla gelen ilk markalar arasında Avea, TTNET ve Türk Telekom yer alıyor. Bu üç marka gerek hizmet kalitesi gerek müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesi yönüyle geniş bir müşteri kitlesine sahip. Üçünün de aynı gruba dâhil olmasının verdiği… devamı için tıklayınız.

Yorum Yazın