Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesinin ardından, WhatsApp’a ilk büyük yenilik geldi! WhatsApp’ı artık bilgisayarınızda, Google Chrome ve Yandex.Browser üzerinden kullanabiliyorsunuz. Her ne kadar WhatsApp sitesinde sadece Google Chrome üzerinden olduğunu söylese de Yandex.Browser’da kullanılabiliyor ve benim gibi farklı takıntıları olanlar için güzel bir alternatif. Benzer mesajlaşma uygulamaları olan Viber ve Google Hangouts’da aynı özelliğin çok uzun süredir olmasına rağmen, WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamaları sıralamasında liderliğini korumuştu. Belki de bu konuda aceleci davranılmamasının sebebi de bu oldu.

Android, BlackBerry ve Windows Phone’a gelen özellik, iOS kullanıcıları tarafından kullanamıyor. WhatsApp bunun nedenini Apple’ın bazı kısıtlamaları olarak gösterdi.
WhatsApp Web için ilk izlenimlerim ise şu sekilde:

WhatsApp Web başlangıç için tatmin edici. Sade bir ara yüzü olmasının yanı sıra, WhatsApp’ın telefonda olan hemen hemen tüm özellikleri WhatsApp Web’de de mevcut. Dosya ve ses kaydı gönderimi, mavi tik gibi.

Bunların yanında detaylı inceleyince profil resmini ve durum mesajını web üzerinden değiştiremiyorsunuz. Ayrıca grup mesajının kimlere iletildiğini ve kimler tarafından okunduğunu da göremiyorsunuz.

Benim gözümde tüm bunların dışında en önemli artısı birden çok bilgisayarı WhatsApp’ınızla eşleştirebilmeniz ve bağladıktan sonra IP adresiniz değişse dahi tekrar giriş yapmanıza gerek olmaması. Yani bilgisayarlarınızla bir kez eşleşme yaptıktan sonra tekrar QR kodu okutup senkronizasyon yapmanıza gerek yok.

En büyük eksisiyse telefonunuzun interneti açık değilse WhatsApp Web’i kullanamayacak olmamız. Dolayısıyla telefonunuzun şarjı tükenmeye devam ederken, eğer Wi-Fi’ye bağlanmadıysanız paketinizden harcama yapmaya da devam edeceksiniz. Şarjınız bittiğinde bilgisayardan mesaj gönderme imkânımız olmayacak.

En çok merak edilen soru: Sürekli çevrimiçi mi görüneceğiz? WhatsApp’da sürekli çevrimiçi görünmeyeceksiniz!  WhatsApp Web’i açtığınız tarayıcı sekmesinde belli bir süre işlem yapmadığınızda sistem sizi otomatik olarak çevrimdışı yapıyor. Denedik, tecrübeyle sabittir 🙂

WhatsApp Web’in sağlamış olduğu kolaylıklardan biri de dosya ve görsel paylaşımı olacak. WhatsApp’dan gelen fotoğrafları ve dosyaları doğrudan kaydetme ve bilgisayardaki dosyaları paylaşma imkânımız var. Ve tabi ki paha biçilemez kopyala yapıştır yapabilme ve 10 parmakla yazı yazma keyfi WhatsApp Web’in bize getirileri.

WhatsApp’a gelen bu özelliğin Facebook Messenger’ın trafiğini ne kadar etkileyeceği merak ettiğim bir konu. Bilgisayarda WhatsApp’ın yerini dolduran Facebook Messenger’ın, bundan sonra aynı yoğunlukta işlemesini beklemiyorum. Daha da önemlisi Facebook Messenger’da ciddi bir düşüş olursa Facebook Messenger ve WhatsApp’ın eşleştirilmesi gibi bir ihtimali Facebook’un değerlendireceğini düşünüyorum.

Umarım başta Instagram olmak üzere birçok telefon aplikasyonu WhatsApp gibi bilgisayar üzerinden de kullanabilir hale getirilir. Son olarak WhatsApp Web’i, WhatsApp ve Google Chrome’u güncelledikten sonra nasıl kullanmaya başlayacağınızı aşağıdan görebilirsiniz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İsmail Yılmaz | ODTÜ  İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

3 Marka Tek İsim: Türk Telekom

İletişim denince akla gelen ilk markalar arasında Avea, TTNET ve Türk Telekom yer alıyor. Bu üç marka gerek hizmet kalitesi gerek müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesi yönüyle geniş bir müşteri kitlesine sahip. Üçünün de aynı gruba dahil olmasının verdiği güvenilirlik, bu…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

2 Responses

  1. Melisa

    Bildiğim kadarıyla facebook whatsapp’ı satın almıştı. Facebook iki mesaj uygulamasını tek bir hamlede birleştirmek yerine bu tarz uygulamalarla insanları alıştırıp sonra da birleştirmeyi gerçekleştirecek gibi duruyor 🙂

  2. ismail kartal

    Cok basarili buldum aklimdaki tum soru isaretlerini kaldirdi hemen kullanmaya başlıyorum GO GLOKAL GO