Sınavlarınıza çalışırken ya da ödev yaparken şöyle arkada beni rahatsız etmeyecek güzel şeyler çalsa keşke diye düşünüyorsanız bu öneriler tam da size göre. Ders çalışırken sıkıldığım anlardan birinde hazırlamıştım bu listeyi ve benim aksime sizler zaman kaybetmeyin ve zahmet etmeyin diye bu listeyi paylaşıyorum. Umarım beğenirsiniz.

1- Adele- Million Years Ago

Dinledikçe güzelleşen, insanın aklından tekrarlamaya başlayan bir şarkı… Sözleri ezberlemeden önce bir kaç defa dinleyin ders çalışırken.

2- Angus and Julia Stone – Just a Boy

Şarkının girişindeki alt yapı Pinhani’nin ‘Bir Anda’ şarkısıyla resmen aynı. Şarkının geri kalanında da iki şarkıyı karşılaştırabilirsiniz ama benim için ‘Just a Boy’ kesinlikle bir adım önde.

 

3- Dancing Years – Learn To Kiss

 

 3- The Head And The Heart – Another Story

Indıe folk türünün güzel  bir örneği olarak hafif kısık bir sesle dinlemenizi öneririm. Şöyle aklınızı çok karıştırmasına izin vermeyecek bir şekilde…

 

 

4- Alma Forrer – 29 Avril

Youtube’ta sadece 620 görüntülenme olan bu şarkıyı sizin de keşfetmenizi istedim. Hayatın bazı anlarında arka fonda çalınacak tarzdan bir şarkı olma özelliği taşıyor bence. Kahve kupanızın kitabınızın sayfasında iz bırakacağını sonradan fark ettirebilecek bir şarkı.

5- Dido – The Day Before The Day

Bu soğuk kış günlerinde, masanızdan ayrılmadan sizde bembeyaz karla kaplı bir yolda geziniyormuş hissi veren bir şarkı… Bunda Dido’nun cennetten çıkma sesinin de etkisi çok büyük tabii…

 

6- Jackie Williams – Know My Name

Siz siz olun bu canlı performansı izlemeyin, video arkada dursun siz dersinize bakın. Çünkü beş saniye daha bakayım derse döneceğim, hadi bir on saniye dedikçe bir bakıyorsunuz dört dakika yirmi bir saniye geçmiş bile. Tabii bendeki etkileri böyleydi. Siz yine de önleminizi alın derim.

7- Tom Odell – Real Love

Bu şarkıyı bilmeyenlerin ders çalışırken dinlemesini tavsiye ederim. Ben artık ders çalışırken playlistte direk bu şarkıyı atlıyorum, çünkü bir bakmışım Tom’un tüm albümü baştan sonra dinlemişim. O yüzden çok sevmeye başlamadan bir kaç kere dinleyin zaten güzelliğine oranla fazla kısa bir şarkı, gerisi kendiliğinden geliyor zaten…

 

8- Daniela Andrade – La Vie En Rose (Cover )

Edith Piaf’ın en güzel şarkılarından birinin fazlasıyla güzel bir coverı… Masal gibi bir sesi var, o yüzden  bu şarkıyı listenin sonlarına doğru koymaı tercih ettim. Aşağıda bonus olarak Daniela’nın başka bir coverını da koyacağım. Bu güzel sesten bihaber olmayın istiyorum.

9- Soko – We Might Be Dead Tomorrow

First Kiss videosunu bilenler belki bu şarkıyı hatırlayacaklardır. ‘We might be dead by tomorrow’ deyip gaza gelip ders çalışmayı bırakmayın lütfen. Midtermler ve finaller derken nerede bizim gençliğimiz kafasına girmeniz bu şarkıyla çok kolaylaşıyor. Sandalyenize kendinizi yapıştırıp bu şarkıyı öyle dinlemenizi öneriyorum.

10- Ceylan Ertem – Mavi Kuş

Chapterların bitmeyeceğini düşünen, saatlerce çalışmakla geçen bir günün sonunda sıçtın mavisini görmeye başlamışlar için bu şarkı! Üzülmeyin, Ceylan Ertem’in huzur verici sesiyle rahatlamaya çalışın ve kitabınızın sayfalarını çevirmeye devam edin.

Bonus: Daniela Andrade ft. Shakira – Hips Dont Lie (Cover)

Videoda arkadaki Shakira mı gerçekten diye soranları duyabiliyorum. Evet, kadın coverlarıyla o kadar ünlü olmuş ki, önde gitarıyla şarkı söylerken videoda arkada Shakira’yı oturtabilmiş.

Siz tek tek şarkıları aç kapa uğraşmayın diye şuraya da playlist bırakıyorum. Bitmeyen sınav haftalarınızda başarılar diliyorum. Keep Calm and Study Hard!

Playlist:

Şu şarkı da playliste eklenmeli dediğiniz şarkıları yorum olarak yazabilirsiniz. Ben de playliste eklerim. 🙂  
 

Bonus 2- Lucas Mayer & Deniz Tekin | Messy Hair ft. Mete Çiftçi

İstek doğrultusunda gelen bu şarkıyı da playliste ekliyorum. Şunu söylemeden geçemeyeceğim o kadar güzel olmuş ki Deniz Tekin’in sonradan gelen sesi daha da bir güzelleştirmiş. Siz de dinleyin beğeneceğinize eminim.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi

Berfin ALKAN – ODTÜ İşletme

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

Yaz Tatilinde Ne Okuyacağım Diyenlere 7 Harika Kitap Önerisi!

Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından yaz tatili geldi çattı! Ruhumuzu dinlendirmenin ve beslemenin en güzel yolu kitap okumak. Aynı zamanda yaz tatili, sene içinde vakit bulamadığımız kitapları…devamı için tıklayın.

Yorum Yazın