Günümüzde sıkça gündeme gelen internet alışverişinin daha pratik olduğu aşikardır. Ekran başında kişinin yorulmasına gerek kalmadan kolay bir şekilde oturduğu yerden istediği kadar çeşiti incelemesi mümkündür. Ekran başındayken can sıkan ne mağaza görevlileri ne de kabin azabı vardır.İnternet-Alışverişi

Fakat internet alışverişi, sonunda ne ile karşı karşıya kalınacağı bilinemediği için büyük bir risk taşımaktadır. Bu risk şu şekilde örneklendirebilir: Mavi bir elbise bekleyen kişi yeşil bir elbiseyle karşı karşıya kalabilir, sitedeki small beden bir kişinin üzerinde large gibi durabilir,giysinin kumaşı veya tablodaki resim fotoğraftaki gibi göze hitap etmeyebilir, beğenilen baskıyla eldeki baskı arasında ilgi olmayabilir, “Bu dikişlerde ne? Aman Allahım!” veya “Ben kol saati istemiştim duvar saati değil..” örneklerine çok sık tanık olunabiliyor. Örnekler çevrede görülen olaylarla ve kişilerin yaşadığı olaylarla çoğaltılabilir.

Alınacak ürün için ilk olarak güvenilir bir site tercih edilip sonrasında ürünün piyasası araştırılıp kullanıcı yorumları da okunmalıdır. İnternetteki güvenlik tamamen siteye bağlı bir olgudur. Misal haber veya makale okurken genelde resmi ve çok tanınan bir site tercih edilmektedir. Aynı şekilde son günlerde internet alışverişi yapan çoğu kişinin başına gelen bir başka hadise ise bazı sitelerde ürünler üzerinde photoshop yapılarak, başka bir ürünün özellikleri kopyala yapıştır yapılarak yanlış bilgilendirildikleri için internet alışverişi sırasında dikkat edilmesi gerekiyor.

Son günlerde bir zorunluluk, bir ihtiyaç gibi görünen kredi kartları kişi 18 olur olmaz çıkartılır. Kredi kartına sahip olmayan kimsenin bulunmadığı bir ortamda nakit paranın yerini çoktan kredi kartları aldı. İnternet üzerinden yapılan bir çok alışverişte kredi kartı bilgileri kullanılarak ücret ödemesi yapılırken bu bilgilerin çalınması ile birçok zarar ortaya çıkabilmektedir. Fakat kredi kartı üzerinden satış yapan firmalar kontrolden geçmiş vergiye tabi firmalar oldukları için kredi kartı ile yapılan alışveriş nispeten “kapıda öde”, “hemen sipariş ver” ve ” havaleyle öde” gibi satış yöntemlerinden daha iyidir.

internet_ten_alisveris_yapanlar_dikkat_yetkililer_uyariyor_dolandiricilar_boy_geziyor_h13502_7f34c

Kredi kartı ile satış yapan bir sitenin sanal pos alabilmesi için birçok filtreden ve onaydan geçmesi gerekmektedir. Sattığın ürünü dahi incelemek zorunda olan bankalar önüne gelene pos veremez. Sanal dolandırıcılık bilişim suçlarına girer ve böyle bir sahtekarlıkla ilgili şikayet alındığında firma yada şahıs olarak sanal pos alınması bir daha imkansız olur. İnternetten alışveriş yapmak çok zevklidir fakat internet alışverişinin tehlikeleri ve zararları unutulmamalıdır.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

ASLI SENA İNCESOY – ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HUKUK

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Geçtiğimiz günlerde İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ilçenin her yerine astırdığı “Sana ne?” temalı afişler tartışma yarattı. Kimileri bu afişlerle bizlere ulaşması amaçlanan mesajı yerinde bulurken, kimileri aşırı olduğunu düşündü. Kampanya olumlu …devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın