ODTÜ’nün havasını yeni soluyanlar olarak geçtiğimiz günlerde eğlenceli bir tecrübe edindik. Muhteşem bir kar, muhteşem bir savaş… Evet, geçtiğimiz günlerde ODTÜ’de savaş çıktı: Geleneksel Kartopu Savaşı. Bini aşkın öğrencinin katıldığı savaş gerçekten heyecan vericiydi. Tabii bunda en büyük etken son birkaç yıldır ODTÜ’ye yeterince kar yağmamasıydı. Öğrenciler sınavların getirdiği stresi atmak ve yıllardır yağmayan karın acısını çıkarmak için Devrim’de toplandılar. Yüzlerce katılımcının olduğu etkinlik, ODTÜ gibi bir okulda sadece sekiz saatte duyuruldu. Öğle saatlerinde Facebook’da açılan etkinlik ve aktif sosyal medya aracılığıyla toplanan öğrenciler… ODTÜ’ye bu sene başlayan öğrenciler olarak Devrim’in en son ne zaman bu kadar büyük bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını düşünmeden edemedik.

Vakit yaklaştıkça tüm öğrenciler gerçek savaşa gidercesine hazırlandılar. Kendi yurtlarının önünde toplanan öğrenciler kalabalık gruplar halinde Devrim’e yürüdüler. Savaşa en son katılan yurt okulun en ünlü yurdu, 8. Yurt’tu. Sloganlar eşliğinde Devrim’e giren 8. Yurt bizi hayal kırıklığına uğrattı doğrusu. Daha okula gelmeden ününü duyduğumuz 8’den bu kadar az katılım beklemiyorduk. Yine de mizahlarını konuşturup ilginç görüntüler ortaya çıkardılar. Özellikle savaşın ön saflarında yer alan kalkanlı 8. Yurt Piyadeleri uzun süre hatırlanacaklar.

k1

Savaş sırasında Devrim ikiye ayrıldı: Numaralılardan aldığı destekle 8. Yurt & Yeni açılan 19’un desteğiyle Demiraylar. Savaşa çok hızlı başlamıştı 8. Yurt. Savaşın kalesi olan devasa kartopunu sonuna kadar korumayı başardılar. Devasa kartopunu o kadar rahat kazandılar ki üstünde uzunca bir süre fotoğraf çekilmeyi ve o meşhur sloganlarını atmayı ihmal etmediler.

Savaşın bitimine yakın Demirayların 8. Yurt bayrağını ele geçirdiğine dair dedikodular Devrimde dolaşmaya başlamıştı ki sosyal medyada Demiraylar tayfasının 8. Yurt bayrağıyla çektirdikleri fotoğraf yayıldı. Öğrenciler Devrimdeki kar bitene kadar oynamaya devam ettiler. Sonuç olarak savaşı kimin kazandığını söylemek zor olsa da, öğrencilerin sınav stresinden uzaklaştığı, güzel ve eğlenceli bir etkinlik olduğu kanısındayız.

Etkinliğe katılan Erasmus öğrencileri telefonlarını ellerinden düşürmeden bu eğlenceli anları kayıt altına aldılar. Devrim’de karşılaştığımız bir Erasmus öğrencisi, şanslı olduğumuzu ve kendi okulunda böyle bir ortamın hiçbir zaman oluşmadığını ifade etti. Bu sözler belki de etkinliğin ve ODTÜ’deki ortamın ne kadar iyi olduğunu anlatmaya yetti.

k3

Etkinliği bu kadar övdük, peki hiç kötü tarafı yok muydu? Etkinlikteki beklenmeyen olayları dile getirmezsek taraflı bakmış oluruz. Bize göre en büyük sıkıntı karın içine koyulmuş taşlardı. Belki bu sefer yaralanan olmadı ama gelenekselleşen bir eğlencede insanların daha dikkatli olması gerekmez mi? Diğer büyük sıkıntı ise bazı öğrencilerin patlattığı torpillerdi. Eğlenmek için düzenlenen ve bini aşkın öğrencinin katıldığı etkinlikte böyle bir dikkatsizlik yapılması abartılı oldu. Zaten birçok kişi patlayıcılardan sonra Devrim’den ayrılmayı tercih etti ki güzel başlayan bir etkinliğin sonunda böyle bir tatsız olayın yaşanması kötü oldu.

İyisiyle kötüsüyle güzel bir etkinlik daha gerçekleşti ODTÜ’de. Katılan katılmayan herkese teşekkürü borç bilir, böyle bir geleneğin yıllar boyunca devam ettirilmesini dileriz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Onur Aygün – ODTÜ İşletme

Çağrı Furkan Ertürk – ODTÜ İktisat 

Kampüsten kategorisinden benzer yazılar:

ODTÜ MGSB – Eşeğin Gölgesi

Okulumuzda genelde “Jazz Tarihi” dersiyle tanınan, tam anlamıyla bölüm olmasa da her öğrencinin seçmeli ders ihtiyacını karşılayan Müzik ve Güzel Sanatlar bölümü bu sene de Bahar Etkinlikleri sayesinde ismini herkese duyurmayı baş…devamı için okuyun.