Son zamanlarda etrafımızda sıkça sakallı erkekler, kalın çerçeveli kemik gözlükler, üçgen dövmeler, vintage mağazalar, espadriller, kareli gömlekler, dağınık saçlar görmeye başladık. Artık herkesin aşina olduğu bu kültür yani “hipster” kavramı tabi ki bir gecede oluşmadı. Pek çok kültürün yığılması ile gelişti ve günümüzdeki halini aldı. Şimdi tarihine bir göz atalım.

 1950’lerde ortaya çıkan Beatnik akımı şüphesiz h980effc2636a5c921f2afb3dd358ec63ipster kültürünün ilk örneklerini oluşturdu. Amerikalı şair ve yazarlarından oluşan bu grup gelenekçiliğe karşı çıkmış ve toplumun büyük bir kısmı tarafından anlaşılamamıştır.

1960’lara gelecek olursak, hippi kuşağının kendini göstermeye başladığını söyleyebiliriz. “Bizim savaşmaya ihtiyacımız yok, tek ihtiyacımız olan sevmek…” sözü ile kendilerini oldukça güzel ifade ediyorlar. Kısıtlamaya karşı duran, her şeyi reddeden, yarınını düşünmeden yaşayan bu topluluk hipsterların en büyük ilham kaynağı olmuştur. “Love, Freedom and Peace” sloganını benimseyen bu topluluğun en büyük etkinliği 1969’da gerçekleşen Woodstock Festivali’dir. Jannis Joplin, Jimi Hendrix, Santana, The Who gibi ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleşmiştir.

1970’lerde Yippie kültürü, 1980’lerde “young urban professional” tanımının kısaltması olan “Yuppie” ortaya çıkmıştır.

Bunların bir biri içine geçmesi ile şekillenen hipster’lık artık şehirde ara sokaklardan en işlek caddelere kadar her yerde karşımıza çıkar hale geldi.
60’ların “çiçek çocukları”nı yani hippileri günümüzde temsil eden bu grubu çiçekli gömleklerinden, barış sembollerinden, saç bantlarından, orijinal akimgfave-tumblrsesuarlarından, püsküllü ceketlerinden, John Lennon gözlüklerinden tanıyabilirsiniz. Pantolonlarına takacakları bir kemerle, kollarındaki deri bir bileklikle, basit bir göz makyajı ile fark yaratmayı bilirler. Genellikle Bob Dylan, Beatles, Grateful Dead ve Rolling Stones dinlerler. Kendilerine özgü tarzlarıyla hemen dikkat çeken bu insanların zevklerine göre kafeler, pazarlar, mağazalar oluşmaya başladı bile. Bu işin en önemli kısmını dekorasyon oluşturuyor tabi. Ufak dokunuşlarla sıcacık bir ortam yaratıp insanları çekmeyi çok iyi başarıyorlar. Oldukça özgün olan bu mekanlar insanların merakı ile keşfediliyor ve birbirlerine tavsiye etmesi üzerine gittikçe ünleniyor.

Bu akım dolayısıyla da pek çok yerde rekabeti artmış durumda ve fiyatlar da yükseldikçe yükseliyor. Geçtiğimiz Eylül ayının sonunda Londra’da hipster karşıtı bir eylem bile düzenlendi. Konut fiyatlarının yükselmesinden şikayet eden grup, hipsterların tercih ettiği mekanları kırmızı boyalar ile protesto etti. Aynı zamanda üretime bir katkılarının olmadığını sadece tüketici bir grup olduğunu da söylüyorlar. Dünyanın pek çok yerinde bu tepkiler artacak gibi görünüyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elvin KÖKSAL – ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Kültür&Sanat kategorisinden benzer yazılar:

Yeni Albümün Geldiğini Açıklayan Depeche Mode’un 7 Unutulmaz Şarkısı

Depeche Mode pek çok rock grubunun doğduğu yer olan Essex çıkışlı bir New Wave grubudur. 1980 yılında Composition Of Sound ismi ile kurulan grup bir süre sonra 7’den 70’e herkesin aşina olduğu Depeche Mode adını almıştır. Müzik dünyasına ye…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın