Hepimizin bildiği gibi, “Türkiye’nin Ekonomi Kanalı” sloganıyla 2000 yılında yayına başlayan CNBC-E, yerini belki de hiçbirimizin duymadığı TLC’ye bıraktı. Size öncelikle CNBC-E’nin geçmişini ve bu değişim sürecini açıklamak istiyorum.

Kanal E’den CNBC-E’ye

Kanal E, bir eğlence ve ekonomi kanalı olarak 1995’te yayın hayatına başladı. 1999 yılında Kral TV ve NTV’yi bünyesinde barındıran Doğuş Yayın Grubu kanalı satın aldı. cnbcBüyük çıkışa geçen Kanal E, izleyicilerini sansürsüz ve altyazılı yabancı dizi ve filmlerle buluşturdu. 2000 yılında Doğuş Grubu-NBC Universal ortaklığı ile kanal kapandı ve yerine bildiğimiz CNBC-E açıldı.

CNBC-E’nin Gelişmesi

Gündüz kuşağında yatırımcıları ve iş dünyasındaki insanları hedefleyen, piyasa ve ekonominin durumu hakkında bilgi veren CNBC-E, akşam kuşağında ise herkese yönelik bir eğlence kanalı haline geliyordu. Amerikalı medya devleriyle işbirliği yaparak, internetten büyük uğraşlarla bulduğumuz ödüllü dizi ve filmleri ayağımıza getirdi. İlerleyen zamanlarda RTÜK’ün katılaşması sebebiyle defalarca ceza yedi, hatta kanalın rutin bir şekilde para cezası verdiğini söyleyebiliriz. Buna rağmen hızını kaybetmeyen kanal, izleyicisini yeni dizilerle buluşturmayı ihmal etmedi ve 15 senelik yayın hayatı boyunca birçok ödül aldı.

CNBC-E’den TLC’ye

Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk, sürpriz bir kararla CNBC-E’yi Amerikalı global medya şirketi olan Discovery Communications’a satmaya karar verdi. Discovery Channel, Animal Planet, TLC gibi kanalların sahibi olan Discovery Communications, CNBC-E’nin yerine eğlence ve yaşam tarzı odaklı kanal TLC’yi getirdi.tlc-logo Bu sayede 6 Kasım 2015’te TLC Türkiye resmen yayın hayatına başladı. Doğuş Holding’in ise satıştan sonra TV8’e ortak olduğu resmiyet kazandı.

CNBC-E izleyenlerini şaşkına uğratan bu haberi eminim birçoğumuz hala hazmedemedik. Çocukluğumuzu Nickelodeon’la şenlendiren CNBC-E, aynı zamanda bizi vazgeçemediğimiz yabancı dizilerle tanıştırmıştı sonuçta. Fakat CNBC-E izleyicilerinin üzülmesini gerektirecek bir durum yok. TLC’nin CNBC-E’den en büyük farkının ekonomi programlarını kaldırması olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında CNBC-E’nin popüler dizilerinin yanında yeni “Reality Show”lar ve diziler, TLC’nin yayın akışını kaplayacak. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda TLC’nin popülaritesinde hızlı bir artışın olacağını düşünüyorum.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ersin Tuna ATMAZ – ODTÜ Elektrik Elektronik Müh.

Makaleler kategorisinden benzer yazılar:

Snapchat, Facebook karşısında günden güne eriyor mu?

Facebook ve Snapchat arasında süren rekabeti sosyal medya ile haşır neşir olan herkes fark etmiştir. Instagram’a story (hikaye ekleme) özelliğinin gelmesiyle belirgin bir hal almıştı bu durum…devamı için okuyun.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Bir İzleyici

    CNBC-E’nin bazı dizilerinde öğrenilecek konular oluyordu. TLC’nin dizilerinde sıkıcı, saçma sapan konular işleniyor. Artık zeka düzeyi düşük, kültür düzeyi düşük kitle hedefleniyor YA DA izleyiciyi o hale getirmek hedefleniyor. Sanki koskoca yeryüzünde adam gibi bir program kalmamış da bu saçmalıklar revaçtaymış. AYIP. ÇOK AYIP.

Yorum Yazın