David Lynch birçok kült filmin yönetmeni, film dünyasında efsane olmuş isimlerden biri. İlk olarak 1977 yapımı siyah-beyaz filmi Eraserhead ile tanınan Lynch, bugüne kadar; Fil Adam (Elephant Man), Dune, Blue Velvet, Kayıp Otoban (Lost Highway) ve Mulholland Çıkmazı (Mullholland Drive) filmleriyle sinema dünyasının unutulmaz isimlerinden biri olmuştur.

Uzun zamandır, Blue Velvet ve Fil Adam’ı izlemek istememe rağmen hep araya başka filmler girdi. Sonunda inanılmaz keyif alarak ilk David Lynch filmimi izledim. Bu yazımda sizinle paylaşmak istediğim Lynch filmi, Straight’in Hikayesi (The Straight Story). Hala Blue Velvet ve Fil Adam’ı izlemedim anlayacağınız.

1999 yapımı bir eser olan The Straight Story, Alvin Straight adında yaşlı bir adamın 10 yıldır konuşmadığı hasta kardeşini görmek için küçük traktörü ile yaptığı uzun bir yolculuğu anlatıyor. Alvin’in gözlerindeki bozukluktan dolayı ehliyeti yok, ancak hayatının son zamanlarını yaşayan bu tatlı yaşlı adam kardeşiyle küs veda etmek istemiyor hayata. Son kez onunla birlikte gece yıldızlara bakmak istiyor. Kullanmadığı minik traktörünü garajdan çıkarıyor, tamir ediyor ve yola koyuluyor.

 

 

David Lynch filmleri hakkında çok şey duydum. Küçük ayrıntılarda gizli soyut anlatım, beklemediğiniz şaşırtıcı sahneler, yoğun bir anlam… Hatta ekşi sözlükte ‘senaryoda mantık, hikayede devamlılık, rasyonellik bekleyen izleyiciyi hayal kırıklığına uğratacak yönetmen’ olarak geçiyor Lynch. Bu film, internetten okuduğum yorumlar doğrultusunda kıyaslama imkanı buldum, yönetmenin diğer filmlerine oranla çok sade ve sakin bir film. Biraz da durgun bir film olduğunu kabul etmeliyim. Ancak ben hiç sıkılmadım, her sahnesinden, Alvin Straight’in yolda karşılaştığı insanlarla olan her repliğinden, inanılmaz keyif aldım. Bunun üzerinde gecenin bir yarısı, elimde kahve, loş ışıkta izlememin de etkisi olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Herkese yalnız başına keyifli bir anında izlemesini tavsiye edebileceğim bir film. IMDb puanını merak edenler içinse 8.0 olduğunu belirtmek isterim.Hayatı, yaşınızı, ailenizi, dostluklarınızı yeniden sorgulayacağınız; Alvin Straight rolündeki o gururlu, insanların ona acıması ve yardım etmek istemesi üzerine ‘’I wanna finish this in my own way.’’ diyen, dünya tatlısı yaşlı adama hayran kalacağınız, izlediğiniz en harika filmlerden olmasa da çok keyif alacağınız, başarılı bir film.

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Başak AR – ODTÜ İşletme

KültürSanat kategorisinden benzer yazılar:

Cesur Bir Başyapıt: Spotlight!

Bu zamana kadar nostaljik bir seriyi bilgisayar efektlerine boğarak izleyicilerle tekrar buluşturma çabasını fazlasıyla gördük. Son zamanlarda ise, özellikle 2015’in sonları ve 2016’nın başları, sinemada sanki bir devrim olmuş gibi veyahut ‘sadece gerçekçi senaryolara ödül veriyorlar…devamı için tıklayın.