Rus uçağının düşürülmesinden ardından Türk-Rus ilişkilerinin ne yönde olacağı herkesin kafasında bir soru işareti bırakmış durumda. “Türkiye-Rusya arasında bir savaş çıkar mı?” sorusuna karşı uzmanların görüşü: “Türkiye ve Rusya sosyal, siyasi ve ekonomik ilişkileri doğrultusunda ortamı yatıştırmaya doğru gidecektir.” şeklinde. Rusya, uçağının düşürülmesinin çok ciddi sonuçlara neden olacağını söylemişti. Peki ya şuan Rusya’nın Türkiye’ye karşı aldığı tavır ne durumda?

Rusya, uçağının düşürülmesinin ardından “Sorgusuz sualsiz vur emri ve Türkiye ile tüm askeri kanallardan irtibatın kesilmesi.” gibi önlemler aldığını açıkladı. Rusya’nın bu önlem paketi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, tüm hava ve kara birliklerine teyakkuz emri verdi. NATO, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirtti. Ayrıca tansiyonun düşmesini istediklerini belirterek: “Rusya’nın hedefi IŞİD olmalı, IŞİD bizim ortak düşmanımız.” diye konuştu.

rusyadan-turkiyenin-ek-dogalgaz-talebine-ret

Rusya ambargo yok dedi fakat misilleme etkisi yaratacak şok kararlar  aldı. Lazkiye’ye S-400 füzeleri konuşlandırma, Türkiye’ye gitmeyin  çağrısı, Ermeni Soykırımı’nın inkarını suç sayan tasarı, beyaz etin  alımının yasaklanması, Türk mallarının Rus gümrüklerine girişinin  durdurulması ve Türk şirketlerin projelerinin iptal olma ihtimali göze  batan kararlar.

En önemli sorulardan biri olan “Doğalgaza ne olacak?” sorusunun  cevabı “Şimdilik hayır.” Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Anatoliy Yanovskiy “Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatında sıkıntı yok.” dedi.

Türkiye Eylül ayı itibariyle 2014 yılında 4.1 milyon, 2015 yılında 3.3  milyon Rus turist ağırlamıştı. Rusya’nın önde gelen turizm turları  Türkiye’ye turlarını tamamen kapattı. Rus spor takımları kış kampı  için Türkiye’den yaptıkları rezervasyonları iptal ettiler. Bu durum  Türkiye’nin turizmden elde ettiği gelire darbe etkisi yaratacak gibi  gözüküyor.

Rusya, yaş meyve sebze ithalatında Batı ambargosu koyduğunda  Türkiye en önemli tedarikçisi haline gelmişti. Türkiye, Rusya’ya  yaklaşık bir milyar dolarlık yaş meyve sebze ihraç ediyor. Onu 300 milyon dolarla Almanya takip ediyor. Uzmanlar bu konuda sağduyunun hakim olacağını düşünüyor. Olumsuz bir senaryo beklenmiyor.

Uçağın düşmesi aynı zamanda iki ülkenin piyasasını da etkiledi. 24 Kasım sabah saatlerinde 2.85 TL’den işlem gören dolar 26 Kasım itibariyle 2.90’dan işlem gördü. Aynı gün içerisinde BIST 100 günü %4.49 kayıpla tamamlarken, Rusya’da MICEX endeksi %3.1 oranında düştü. BIST 100, 2 gün önce 79,868 puanla işlem görürken bugün (26 Kasım tarihiyle) 74,998 puanla günü kapattı. Londra Renaissance Capital’de şef ekonomist olan Charles Robertson’a göre bu tarz gelişmelerin piyasaların hafızasından çabuk silineceği yönünde.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Furkan ŞENGÜL – ODTÜ

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

Dünyanın En Zengin İş Adamlarından David Rockefeller’in Hayatı Hakkında Bilinmyenler

Dünyanın en zengin ve esrarengiz insanları arasında olan David Rockefeller 20 Mart 2017 tarihinde hayatını kaybetti. 100 yaşına girdiğinde “200. yaş günümü kutlamak istiyorum” diyen iş adamının sıra dışı hayatına bir göz atalım!…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın