İstanbul eşi benzerine rastlanılmayacak bir kültür mozaiği. Herkes için farklı bir şeyler ifade ediyor. Kimisi buradan başka bir yerde yaşayamayacağını bildiği halde yakınmaya devam ediyor, kimisi turist kafasıyla her gün başka güzelliklerini keşfediyor. Her geçen gün değişen, kendini yenileyen, çeşitli akımların etkisi altına giren çok hareketli bir şehir İstanbul. Bu dinamikliği şüphesiz insanların yaşam tarzını, kişiliğini, çevresini, dünya görüşünü de etkiliyor.

İstiklal Caddesi’nde gezerken kendi şehrinizde bir anda turist olabilirsiniz. Öyle bir yer ki İstanbul’u en iyi orada duyabilirsiniz, anlayabilirsiniz. Sokak müzisyenlerinin, seyyar satıcıların, çeşit çeşit insanın, tarihi binaların arasından uzayıp giden cadde hemen hemen günün her saati kalabalıktır. Galata Kulesi’ni de geçip devam ederseniz, işte Karaköy’desiniz. Eminönü’nün tam karşısında, Haliç’in bir yakasında bulunan eşsiz bir Beyoğlu semti. Son yıllarda İstanbul’un en özel semtlerinden biri haline geldi Karaköy. Genç girişimcilerin de katkılarıyla çalışmak, sohbet etmek, kitap okumak, güzel vakit geçirmek için pek çok alternatifiniz var artık burada. Çeşit çeşit insanı, tarihi, ilginç sokakları ile İstanbul’un en kozmopolit semtlerinden.

Şimdilerde Karaköy’de mutlaka görülmesi gereken bir başka yer de var: Souq

Souq, çeşitli markaların katıldığı, tasarımların ve vintage ürünlerin satıldığı bir kent pazarı. Kurucusu Yaprak Aras’ın çalışmaları ile her ay değişen bir içeriğe sahip. Zeynep Tosun, Hakan Bahar, Ece Sükan gibi isimleri ağırlayan Souq’a başka kimlerin katılacağı merak konusu. Burada genellikle el yapımı ürünler rağbet görüyor. Zamanla gastronomi, ev dekorasyonu gibi temalarda da alıcı-satıcı edinmiş durumda. Sokakla şekillenen bir şehir olan İstanbul’da Souq gibi pek çok girişimin olduğunu söylemek mümkün. Üstelik açılan bu yeni yerlerde sadece tasarımlar bulunmuyor. Bunun yanı sıra çeşitli yemek ve kahve servisleri de sunuluyor yani kent modası artık gastronomiyle, sanatla iç içe.

İyi kahve içmek, birbirinden güzel tasarımları görmek ve şehri hissetmek için Karaköy’e gelmişken mutlaka Souq’a da uğranmalı!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elvin KÖKSAL | ODTÜ Uluslarası İlişkiler 

 

“Yaşam” kategorisinde benzer yazılar:

İstanbul’un tadını doğal ve tarihi güzellikler dışında bu mekanlarda sevdiklerinizle vakit geçirerek de çıkarabilirsiniz. Birbirinden farklı konseptlerdeki bu mekanlarda harika zaman geçireceksiniz!… devamı için tıklayınız.

Yorum Yazın