Malta, oldukça küçük bir ada olmasına rağmen; tarihi binaları, kiliseleri ve büyüleyici sahilleriyle insanı kendine hayran bırakıyor. Fakat sadece gündüzleri gezebileceğiniz sıkıcı bir yer canlandırmayın kafanızda. Malta’nın gece hayatı, her yıl yüzlerce dil okulu öğrencisine hayatı boyunca unutamayacağı bir tatil sunuyor.

Ben de 2012 yazında, Malta’nın yerlisi olan bir ailenin yanında hiçbir zaman aklımdan çıkmayacak iki hafta geçirdim. Türkiye-Malta arasının yaklaşık 2 buçuk saat olması ise diğer ülkelere göre bize daha rahatlık sağlıyor. Başkent Valetta, Malta’nın en güzel şehirlerindendir. Şehrin adı, Osmanlı’nın saldırı girişimini geri çeviren Malta Şövalyeleri tarikatının büyük ustası Jean de Valetta’dan alınmıştır. Aynı zamanda Valetta limanı Malta’nın en büyük limanlarındandır. Bu küçük adanın eski başkenti ise tarihi kenti Mdina’dır. Dar sokakları, ünlü Malta şövalyelerinin heykelleri ve güzel manzarasıyla gerçekten güzel bir kenttir. En büyük kilise olan St. Paul Kilisesi ise görülmeye değer.

Malta’nın sahilleri, Türkiye’nin sahillerini aratmayacak güzelliktedir. Ghajn Tuffieha, Golden Bay ve Paradise Bay ise bana göre en güzel sahillerdendir.

Genelde Türkiye, Rusya ve İspanya olmak üzere birçok ülkeden gelen dil okulu öğrencileri tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir Malta. Uygun fiyatlar ve tarihi kentlerin yanında canlı gece hayatının da bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. Gece başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar sınırsız eğlenceyi sürdüren ve adanın en gözde sokaklarından biri olan Paceville, istisnasız her gece orada bulunan herkesi o harika atmosferi içine alır.

Kısaca Malta, tarihi ve kültürel özellikleri, sahilleri ve huzur dolu havasıyla her bir köşesi görülmeye değer küçük ama sevimli bir ada. Her milletten insanla tanıştığım ve gezmeye doyamadığım o iki harika hafta, adanın bütün güzelliğini görmeme yetti.
Sizlerin de bir gün Malta’ya gidip bu güzel adayı görmeniz dileğiyle…

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Beril HIZIROĞLU ODTÜ | İktisat

 

“Pusula” kategorisinde benzer yazılar:

Bir Balkan Ülkesi: Makedonya!

Makedonya klasik bir Balkan ülkesi. 542 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu himayesinde olan bu ülkenin her köşesinde Türk kültürüne rastlamak mümkün. Başkent olan Üsküp’ü Vardar Nehri ikiye bölüyor. Nehrin bir yakasında Müslümanlar… devamı için tıklayınız.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın