Başarılı olmak için sadece zeka yeterli midir? Zeka tüm kilitleri açan bir anahtar mıdır? Zeka kavramı hakkında herkesin az çok bir düşünceye sahip olduğunu varsayarak, muhabbetimize başlamadan önce bir soru sormak istiyorum. Başarı nedir?

Başarılı olmak kimine göre milyoner olmak iken kimine göre sabahları düzenli elma yiyebilmektir. Teyzelerimize, amcalarımıza göre iyi bir üniversite bitirip iyi bir maaş sahibi olmak mükemmel bir başarıyken kimine göre altına yapmamak bir başarıdır. Uzun lafın kısası başarılı olmak, konulan hedefe ulaşmak değil midir?

Pekala, biraz da zeka ve başarı ilişkisini inceleyelim. Hangisi daha çok seviyor? İlişkiyi ayakta tutan hangisi? En çok merak edilenlerden birisi ise, akademik hayatı boyunca çok yüksek derecelere sahip olanlar, ah evet süper zeka diye tabir ettiklerimiz, neden iş hayatlarında kimilerinden geri kalabiliyorlar? “Hayat acı be dostlar, nereden vuracağı belli olmuyor.” Diyecek değilim tabii, her şeyin vardır bir sebebi. Sevgili çiftimizin kavga ettiği konulardan biri bu mu acaba? Her ilişkide dalgalanmalar ve fırtınalar olduğu gibi bu ilişkinin de tuzu baharatı eksik olmuyor. Üzgünüm sevgili zeka, başarının gönlünü kazanmak için kuru bir ” Seni seviyorum.”dan fazlasına ihtiyacın var.

Başarılı olmak için arılar kadar çalışmaya, atmaca gibi yırtıcı bir girişim ruhuna, adam akıllı riskler almaya(adam akıllının altını çizmekte fayda var.), bazen pollyanna olmaya, kendine liderlik edebilmeye , yeri geldiğinde takım üyesi yeri geldiğinde takım kaptanı olabilmeye, karşılaşılan fırsatları “Fırsatçı golcü” edasıyla değerlendirebilmeye, renkli hayaller dünyasında yaratıcı fikirler üretebilmeye ihtiyaç var. Daha pek çok etken var aslında. Kendilerini sayamadığım için kusuruma bakmasınlar.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Furkan ŞENGÜL | ODTÜ

 

“Makaleler” kategorisinden benzer yazılar:

Başarılı Bir Dijital Girişimci Olmanın 11 Adımlık Yol Haritası

Bugün bir dijital girişimci olmak isteyebilir, iş fikrinizi hayata geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak bulduğunuz harika fikri hayata geçirmeden önce ya da günlük işlerinizin kolaylaşacağına dair bir rahatlığa kapılmadan önce şunu bilmeniz gerekiyor ki bu iş hiç de kolay değil. Öncelikle iniş … devamı için tıklayınız.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın