Kahve… Tarihi belki milattan öncesine kadar uzanan, 1984 romanında George Orwell’ın kabus senaryosunda bile kendine yer bulmuş; popüler kültürün en önemli ögelerinden biri haline gelen içecek… Instagram’ın anasayfasında dolaşırken, herhangi bir şehrin sokaklarında yürürken ya da bir kafede otururken her an karşınıza çıkabilir. Son yıllarda artan kahve zincirleri, kahve çeşitleri ve özellikle sosyal medyada paylaşılan kahve fotoğrafları kahveyi çok daha ileri boyuta taşıdı. Kahve, marketten alınan hazır kahveyi sıcak suya dökmekten çok daha fazlası: Bir kültür. Dünyada gerek kültür sanat gerek turizm konusunda gittikçe ön plana çıkan İstanbul ise, bu kültürden geri kalmadı elbette ve kendi kahve festivalini yarattı: İstanbul Coffee Festival.Geçen sene Galata Rum İlkokulu,Beyoğlu’da yapılan festivalin ikincisi bu yıl Haydarpaşa Garı’nda yapıldı. 22 Ekim 2015’de başlayıp 4 gün süren festivalin biletleri günler öncesinden tükendi. Festivalin tarihi Haydarpaşa Garı’nda yapılması kahvenin tarihini ve güncelliğini pekiştirdi desek yanlış olmaz.

Twitter’da açılan #istcoffeefest hashtag’i ; Facebook, Twitter ve Instagram’daki İstanbul Coffee Festival hesapları takipçilere sosyal medya günlüğü tutma olanağı sağladı. Ayrıca bu hesaplar, bloggerların paylaşımları festivalin bilinirliğinin artmasında en önemli etkenler.

Peki, Haydarpaşa Garı’ndaki 4 günlük kahve atmosferine adımınızı attıktan sonra neler yaşanıyor? Burnunuza gelen kahve kokularına dört bir yandaki kahve standları, kahve yapım atölyeleri, kulağınıza çalınan hoş müzikler eşlik ediyor. Baristaların kahve yapım aşamalarını izleyebilir, etraftaki dekorasyonların fotoğrafını çekerek sosyal medya günlüğünüe katkıda bulunabilir; bu sırada kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bu büyük organizasyonu çoğu kahve markası atlamamış. Büyük kahve zincirlerinden butik markalara kadar her çeşit kahveciyi keşfetmek mümkün. Ayrıca Dünya’da ve Türkiye’de ünlü kahve ustalarının seminerleri ve workshopları katılıma açık. Bu etkinlikler hem kahve yapımı hakkında bilgi veren, hem de kahve kültürünün derinliği hakkında insanı şaşırtan etkinlikler. Festivaldeki tek tadım kahve için değil, kahvenin yanında aperatif olarak enfes sandviçler, tatlılar vs. mevcut.

Festivale ‘tatlı’ bir rekabetle kalite katkısı sağlayan bir başka etkinlik ise SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası. Kahve konusunda dünya genelinde düzenlenen tek resmi organizasyon olarak bilinen World Coffee Events’in Türkiye ayağı olarak nitelendirebileceğimiz yarışmanın birincileri Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecekler; bu Türkiye’deki en iyi kahve ustalarının festival bünyesinde olmasına olanak sağlıyor. Yarışma 5 kategoriden oluşuyor: Barista Yarışması, Latte Art Yarışması, Türk Kahvesi Yarışması, Kahve Demleme Yarışması, Kahve Kavurma Yarışması. Türkiye’nin en iyi kahvelerini tatmak için tek yapmanız gereken kahve standının yanına gelmek…

Sosyal sorumluluk çoğu organizasyonda olduğu gibi İstanbul Coffee Festival’de de es geçilmedi. Katkı sağlanan proje ise Bir Silgi Bir Kalem. Projenin amacı ilkokul ve ortaokul çocuklarının okul ihtiyaçlarını sağlamak. Blogger Billur Saatçi’nin da desteğiyle, #gununkahvesi Sergisi’nden elde edilen tüm gelirler Bir Silgi Bir Kalem projesine bağışlandı.

Kahve firmalarının sunduğu bir diğer fırsat ise kahve tutkunları için satılan kahve ürünleri. Kahve çekirdeği, termoslar , bardaklar, kahvenizi yudumlarken sayfalarını çevireceğiniz kitaplar da standlarda bulunan ürünler arasındaydı. Kahveyi kültürle buluşturan bir festivalde sanatın varolmaması elbette düşünülemez. #gununkahvesi Sergisi’nin yanı sıra festivalden müzik eksik edilmedi. Babylon gibi ünlü bir kuruluşun düzenlediği acoustic sessions ya da resimlerin önünden geçerken sanatın başka taraflarına da dokunabileceğiniz canlı müzisyen performansları da vardı.

Kahvesiyle, sanatıyla ve kültürüyle İstanbul Coffee Festival, kahve tutkusunun gerçek sözlük anlamını çıkaran yegane bir festivaldi. Festival kültürünü tam anlamıyla yaşatan bu festivallerin aynı kaliteyle devam etmesi gerek. İnsan ruhu; kahveyle, sanatla ve kültürle beslenmeye devam etmeli.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ceren Tuğçe Pöke | ODTÜ İngilizce Öğretmenliği

 

“Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

KAHVE TUTKUNLARINA ÖZEL KAHVE TÜRLERİ

Kahve sadece bir içecek değil; tutku ve yaşam biçimi! Peki kahve bağımlılarının aşinası olduğu, menülerden eksik olmayan bu kahvelerin yapımını hangimiz biliyoruz? Bunları öğrenmenin vakti geldiğine göre yazımıza başlayalım!… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın