J.K. Rowling’in müthiş yaratıcılığıyla ortaya çıkardığı, Harry Potter kitaplarının vazgeçilmez sporu, Quidditch!

Hemen hemen hepimizin büyük bir keyifle okuduğu, izlediği, mükemmel bir seridir Harry Potter. Hepimizin yakından tanıdığı bu seride, Quidditch sporunu bilmeyen yoktur herhalde.

Kısaca söylemek gerekirse, Quidditch büyücüler tarafından oynanan bir takım oyunudur. Süpürge üstünde, uçarak oynanır. Amaç Quaffle denen topu çemberlerden geçirmek ve snitch denen büyülü topu yakalamaktır. Her takımda 7 kişi bulunur.

Şimdi gelelim Muggle Quidditch denen şu oyuna. Muggle Quidditch insanlar tarafından, (henüz) uçamayarak , süpürgeler üstünde koşarak oynanan bir oyun. Gerçek hayatta ilk defa 2005’te Amerika’da Middlebury Üniversitesi’nde bir grup öğrenci tarafından eğlenme amaçlı oynanmış. Şu anda 20 ülkede oynanıyor.

Türkiye’de ise Kasım 2013’te bir grup öğrenci tarafından oynanmaya başlanmış. İlk olarak ODTÜ’de başlayan bu oyun, şu anda 6 farklı okulda aktif olarak oynanıyor. İnanması güç ama, kurulduğundan bu yana çok az zaman geçmiş olmasına rağmen, quidditchin gelişimi inanılmaz hızlı ilerliyor. Türkiye’de bu sporla ilgilenen binlerce kişi var.

Muggle Quidditch’in Türkiye’de bir de ligi bulunuyor. Bu lig 1 Nisan’da başlayıp 1 Şubat’ta bitiyor. Ligin ardından Türkiye Quidditch Kupası düzenleniyor ve bu turnuvanın şampiyonu ve ikincisi, Avrupa Quidditch Kupasına gitme hakkı kazanıyor.

Geçtiğimiz sene Unicorns Quidditch, Türkiye Kupasının şampiyonu olarak Oxford’da düzenlenen Avrupa Quidditch Kupasına gitme hakkı kazandı ve kurulmasından yalnızca 1 sene geçmiş olmasına rağmen çok büyük başarılar elde etti. Hatta ve hatta bu büyük başarılarını takip eden bir çok kişi bu sene Unicorns Quidditch’e katılmak istedi. Çok kalabalık bir kadro oluştuğundan Minicorns adlı bir takım daha oluşturuldu! Minicornlara başarılarının devamını diliyoruz.

Bu sene 24-25 Ekim’de, Işık Üniversitesi kampüsünde Türkiye Quidditch kupası düzenlendi. 8 takımın katıldığı bu zorlu turnuvada birinci yine değişmedi: UNICORNS QUIDDITCH CLUB! İkinci takım Hacettepe Phoenix olurken, üçüncülük koltuğuna ise Boun Centaurs oturdu. Turnuvanın şampiyonu ve ikincisi Avrupa Quidditch Kupasına gitmeye hak kazandı. Her iki takıma da başarılar diliyoruz.

Peki Türkiye’deki takımlar sadece kendi aralarında mı Quidditch oynuyorlar? Tabii ki hayır! Unicorns Quidditch bu sene Ocak ayında Adana’da Intergalaktik Cup adı altında, içinde bir çok ülkeyi, hatta onların deyimiyle bir çok galaksiyi barındıran geniş çaplı bir turnuva düzenleyecek! Avrupa’nın en iyilerinin ağırlanacağı bu turnuvada tüm dünyanın gözlerinin onların üzerinde olacağına şüphe yok! Hepimizin nefeslerini tutarak izleyeceği bu harika turnuvanın gelip çatmasına ise çok az bir zaman kaldı, heyecan dorukta! 23-24 Ocak’ta, Quidditch sevenler Adana’da buluşuyor!

Aklınızda sorular kaldıysa birbirinden farklı ODTÜ öğrencilerinin cevapladığı ve işinize çok yarayacak bilgilerin bulunduğu “odtuyubizesor.com” a da göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Yaren UÇAR | ODTÜ İşletme

“Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

ODTÜ MGSB – Eşeğin Gölgesi

Okulumuzda genelde “Jazz Tarihi” dersiyle tanınan, tam anlamıyla bölüm olmasa da her öğrencinin seçmeli ders ihtiyacını karşılayan Müzik ve Güzel Sanatlar bölümü bu sene de Bahar Etkinlikleri sayesinde ismini herkese duyurmayı başardı… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın