Samsung ve Apple arasındaki savaşı özellikleri, donanımları biraz olsun unutarak ekonomik düzeyde inceleyeceğiz.

Apple ve Samsung, dünyanın en büyük teknoloji devleri. İki şirket de neredeyse kusursuz başarı grafikleri çiziyor. Pazarlamada kullandıkları stratejiler çok farklı olsa da başarıları benzer diyebiliriz. Döneminin 3. çeyreğinde iki şirket de rekor düzeylerde karlara imza attılar. İşte bu yazıda değineceğimiz konu tam olarak burada ortaya çıkıyor. İki şirket de rekor düzeylerde kar elde etmiş olsa da Samsung’un karlılık oranında bir farklılık var; Samsung karını %80’lik bir oranla bu seviyeye taşıdı. Apple ise her ne kadar rekor kırsa da borsada Apple hisselerinin değerleri düştü. Bunun sebebi ise bu büyümenin aslında bekleniyor olmasıydı. Önceki dönemlerde yüksek karı sağlarken beklentilerin çok üstüne çıkarak değerini arttırıyordu ancak bu sefer böyle olmadı. Peki Samsung’un kardaki bu devasa büyümede Apple’ın etkisi neydi?

Apple sadeliğe, kolay kullanıma, yenilikçiliğe ve nispeten biraz daha üst    tabakaya hitap eden bir çizgiye sahip diyebiliriz. Samsung ise çok çeşitli    alanlarda, her seviyeden ekonomiye hitap eden bir politika izliyor. Apple’ın  yenilikçi tavrı iOS7 güncellemesinde bir zirve yapmıştı ancak tahmin edildiği  gibi bu zirveyi devam ettiremedi. Hal böyle olunca donanımsal birkaç  farklılık  planladılar ve içlerinde Microsoft ve Samsung gibi devlerin olduğu  firmalarla  ortak çalışmalar yürütüp anlaşmalar imzaladılar. Microsoft’la  birlikte iPad için  klavye ve kalem geliştirirken, Samsung’dan ekran  üretimiyle ilgili anlaşma  imzaladılar. Bunlar yüzünden aslında Apple ”fan”ı  olan kullanıcılar Apple’ın  çizgisinden biraz saptığını düşündüler. Ancak bu  tahmin edileceği gibi çok  ciddi bir etki yaratmadı.

Bu büyümedeki en büyük etken aslında Samsung’un politikasıydı. 3. çeyreğe girilmeden önce Samsung telefon ve tablet fiyatlarında ciddi bir indirime gitti. Bu indirimdeki en büyük sebeplerden birisi S6 modelinin beklentileri tam olarak karşılayamamasıydı. Bunun dışında Samsung’un teknoloji üretimindeki çeşitliliği bu büyümeye ciddi bir katkı sağladı. Sadece ekran değil, Apple’a çipset üretimiyle ilgili de bir anlaşma imzalaması karına kar kattı.

Asıl değinmemiz gereken bir nokta ise biraz farklı. Her şirket kendi karını artırmak için farklı yöntemleri kullanıyor. Başka şirketlerin taktiklerine de kendi yöntemiyle cevap veriyor. Samsung bunları yaparken (fiyat indirimi, teknoloji üretim anlaşmaları) Apple’ın bunları karşılayacak ciddi bir cevap vermemiş olması (yanlış anlaşılma olmasın, Apple ciddi derecede büyük bir kar elde etti, buradaki önemli konu Apple’ın Samsung’u ekarte etmek için ciddi bir adım atmamış olması.) Samsung’un büyümesini çok daha kolaylaştırdı. Bir anlamda Apple, Samsung’un %80lik kar artışına yardım etmiş oldu.

4. çeyrek bu savaşın nasıl devam edeceğiyle ilgili ciddi ipuçları içerecek gibi gözüküyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Oğuz Ziya Köseömür | Makine Mühendisliği

 

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

Steve Wozniak, Yeniliğin Öncüsünün Apple Değil Tesla Olacağını Belirtti

Apple’ın yaşayan efsanesi Steve Wozniak, teknoloji gündemine dair bazı açıklamalarda bulundu. Cupertino merkezli şirketin ortak kurucusu, geleceğin en büyük teknolojisini Apple’dan beklemediğini belirtti… devamı için tıklayınız.

 

Yorum Yazın