Daha önce bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insansız araçları artık yollarda da görmek mümkün oldu.Son yıllarda özellikle Google’nin çalışmalarıyla hız kazanan insansız otomobiller son aşamaya gelmiş bulunuyor. Eğer bu şekilde çalışmalar devam ederse uzmanların tahmini 2019 da trafikte 2.5 milyon insansız otomobil olacak. Peki bu otomobilleri bu kadar özel yapan ne? Nasıl çalışıyorlar? Şimdiye kadar hangi aşamaya geldiler? Google’ın insansız araç alanında rakiplerinin çok önünde olduğunu belirtmekte fayda var.

Özellikle arama motoru olarak bilinen Google’nin insansız arabalarda sektörünün lideri olması çoğu insanı şaşırtabilir ama yıllardır yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladılar bile. Yapılan açıklamalara göre 2004’den beri Google arabaları 1.9 milyon km test sürüşü yaptı ki bu da yaklaşık 90 yıllık tecrübeye denk geliyor. Pek çok ünlü ismin de denediği bu arabaların henüz trafiğe çıkmaları yasak olsa da özel izinlerle Google halka açık alanda test sürüşü yapmaya başlamış bile. Araçların amacının kazaları engellemek olduğunu belirten Google bu konuda da sözünü tutacak gibi gözüküyor. Çünkü 2009’dan beri trafikte test edilen araçların şimdiye kadar sadece 16 kazaya karışmış ve işin ilginç yanı bu kazaların tümü insan kaynaklı.


Araçlar 360 derecelik bir alanı 2 futbol sahası genişliğinde görüp, analiz edebiliyorlar. Şimdilik en fazla saatte 40 km hızla denenmiş olsalarda geleceğe yönelik sağlam adımların atıldığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz günlerde trafikteki araç sayısını da 30’a çıkaran Google’nin sektöre lider girmesi kesin gibi. Böyle devam ederlerse önümüzdeki yıllarda adlarını otomativ sektöründe bol bol duyacak gibiyiz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Onur AYGÜN | ODTÜ İşletme

 

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

Google vs. Yandex

Şimdi bir site hayal edin. Bu site yeni icatlar tasarlıyor, sosyal sorumluluk projeleri yapıyor, şirketler satın alıyor hatta yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor. Tüm bunları yaparken aynı anda tüm dünyanın bilgisini kontrol ediyor. İmkânsız gibi değil mi?… devamı için tıklayınız.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın