1964 Nisan’dan beri hayatımızda olan bir çizgi roman karakteri Daredevil. Çok sevildi, çok okundu. Zamanla beyaz perdeye bile aktarıldı. Son olarak karşımıza Marvel-Netflix ortaklığıyla dizi olarak çıktı. Peki kim bu ” Korkusu Olmayan Adam”? Nasıl bu kadar popüler olabildi? Başına neler geldi? Dizi ve filmlerde karşımıza nasıl çıktı?

Marvel özellikle 50’lerin sonunda ve 60’ların başında yarattığı karakterlerle çizgi roman piyasasını iyice kızıştırmıştı. Hulk, Thor, Spider-man gibi büyük karakterlere sahipti ve yeni karakterler yaratmak konusunda oldukça titiz davranıyordu.

Stan Lee ve Bill Everett tarafından tasarlanan Daredevil çizgi roman dünyasına çok hızlı giriş yaptı. İlk sayısından itibaren büyük bir hayran kitlesine sahip olmasının esas nedeni halka yakın bir karakter olmasıydı. Normal insanlar gibi çalkantılı bir hayatı vardı. Annesi bebekken ölmüş, daha çocukken kör olmuş, babası vurulmuş zorluklar içinde okulu bitirmiş bir avukattır. İnsanlar bu hikayeye bayıldı ve çizgi romanın satışları sürekli arttı.Matt Murdock daha küçük bir çocukken kahraman oldu. 12 yaşında kör bir adamı radyoaktif malzeme yüklü bir kamyonun altında kalmaktan kurtardı ancak kamyondan yuvarlanan bir varilin içindeki sıvı gözlerine dökülünce kör kaldı. İyileşirken kaybolan görme yeteneği yerine diğer duyularının en üst düzeye çıktığını fark etti. Babasının da bir gangster tarafından öldürülmesiyle bir çocuğun yaşayabileceği en kötü travmayı yaşadı. Bundan sonra Matt babasının isteğini yerine getirip  avukat oldu. En yakın arkadaşıyla beraber bir avukatlık bürosu açtı. Bundan böyle adalete ihtiyaç duyanlara gündüz avukat, gece Daredevil olarak yardım edecekti.

80’lerin ortalarına doğru satışları azalan derginin yazarlığına getirilen Frank Miller’la birlikte satışlar artmış ve iptal edilmekten kurtarılmıştır. Dergiye yeni bir soluk getiren Miller eski hikayeyi biraz değiştirmiş, orijin hikayedeki boşlukları doldurmayı başarmış ve en önemlisi bugün var olan Daredevil’i tam anlamıyla yaratmıştır. Artık Daredevil süper kahraman değil anti-kahramandır ve baş düşmanı Kingpin’dir. Aşktan yana şansı da bu dönemde hiç iyi gitmeyecektir.Sevdiği kadınlar ya ölmüş ya da delirmiştir. Bullseye yüzünden 100 kişinin ölümüne sebep olmuştur. İçine şeytan girmiş, iyi kötü demeden herkesi öldürmüş ona güvenen hiç bir kahraman kalmamıştır. Bu olayların yarısı bile insanı delirtmeye yeterken o bir şekilde ayakta kalmayı başarmıştır. Belki de bu yüzden hala en çok okunan çizgi romanlardan birisi Daredevil.

Sinemaya İlk Uyarlama

2003 yılında ülkemizde ”Korkusuz” diye çevrilen filmle beyaz perde ile buluştu Daredevil. Ortalama bir film olarak kalan ve günümüzde pek çok insanın hatırlamadığı filmde Daredevil’ı Ben Affleck canlandırmıştı. Çizgi romanla neredeyse birebir örtüşen filmin en büyük sorunu girişin çok uzun olmasıydı.103 dakikalık filmin bir saatten fazlası karakterin nasıl oluştuğunu anlattığı için aksiyon sahneleri oldukça kısa ve aceleye getirilmişti. Bir başka sorun ise filmde Daredevil’in düşmanları olan Kingpin ve Bullseye’nin az gösterilmesi oldu. Bir süper kahraman filminde en önemli unsurlardan biri şüphesiz kahramanımızı zorlayacak türden kötü adamların filmde boy göstermesidir. Bu filmde kötü adamlar vardı ama fazla gösterilmemesi film için büyük bir eksiydi. Filmi bu kadar yerince iyi bir yanı yok muydu diyenler olacaktır elbette. Birkaç tane göze hoş gelen yanı da yok değildi. Öncelikle Kingpin’i oldukça başarılı bir şekilde canlandıran Micheal Clark Duncan’a hakkını vermek gerek.Role seçildiğinde aldığı tepkilere rağmen çok iyiydi. Colin Farrell, Bullseye rolüyle kariyerinin en iyi oyunculuğuna imza attığını söyleyebiliriz. Bunların yanında sıradan bir filmdi eğer vaktiniz varsa bence izlemeye değer.

Bir Gecede 13 Bölüm

Geçtiğimiz Nisan ayından Netflix üzerinden yayınlanan 13 bölümüyle karşımıza çıkan Daredevil için söyleyecek fazla söz bulamıyorum. Zaten dizi de 8.9’luk IMDb ortalamasıyla ne kadar iyi bir dizi olduğunu kanıtlıyor. Henüz 1 sezon yayınlanan dizinin oldukça gerçekçi olduğun söyleyebiliriz. Dövüş sahnelerinden kan eksik olmuyor ve diğer kahramanların aksine Daredevil sürekli dayak yiyor. İzleyicilerin en büyük şikayeti dizinin fazla karanlık olması.Bu konuda benim düşüncem dizi şu anda olması gerektiği gibi olmuş. Hayatı boyunca sürekli acı çeken bir karakterin dizisinin de tabiki karanlık olması beklenir. Diğer bir konu ise oyuncular. Genç ve fazla tanınmayan bir kadrosu olmasına rağmen herkesin şimdiye kadarki en iyi oyunculuklarını sergiledikleri bir gerçek. Özellikle Kingpin rolüyle Vincent D’Onofrio ve Daredevil rolüyle Charlie Cox şimdiye kadar çok iyiydi. 2. sezon çekimlerine başlanan diziyi umarım kalitesi bozmadan yeni karakterleriyle izlemeye devam edebiliriz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Onur AYGÜN | ODTÜ İşletme

 

 

“Kültür&Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

Cesur Bir Başyapıt: Spotlight!

Bu zamana kadar nostaljik bir seriyi bilgisayar efektlerine boğarak izleyicilerle tekrar buluşturma çabasını fazlasıyla gördük. Son zamanlarda ise, özellikle 2015’in sonları ve 2016’nın başları, sinemada sanki bir devrim olmuş gibi veyahut ‘sadece… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın