IKEA bugün dünyanın en büyük perakende mobilya satışı yapan şirketi. IKEA’nın mobilyaları gibi sade bir hikâyesi var.

Şirketin kurucusu Ingvar Kamprad. İsveç’te mütevazı bir hayat yaşayan bir ailenin oğlu kendisi. Başarılı notları sonucu babasının verdiği parayla IKEA’yı kuruyor. İlk beş sene içerisinde fotoğraf çerçevesi, çeşitli süs eşyaları gibi küçük ev eşyaların satarak şirket ayakta tutmayı başarıyor. Daha sonraları mobilya satışlarıyla şirket büyümeye başlamış. Sıçrama noktası ise Ingvar’ın mobilyaları parçalar halinde satma fikriyle olmuş. İnsanlar showroomlarda gördükleri mobilyaları parçalar halinde satın alıp, kendi başlarına kurma fikrine kısa sürede ısınmış. Ucuz fiyatların da bu ısınma sürecinde etkisi büyük olmuş tabi ki de.

 

Basit bir fikirle mobilya piyasasını alt üst etmiş Ingvar. Bu fikirle akıl almaz bir ivme kazanan firma birkaç yıl içinde alanının en büyük temsilcilerinden olmuş. İsveç hükümetinin yüksek vergilerinden dolayı şirketin merkezi 1973’te İsviçre’ye taşınmış. Günümüzde ise şirket Hollanda merkezli olarak çalışmakta.

Gelelim Ingvar Kamprad’a. Kendisini ait 47 ülkede 370 mağazası olan bir şirketi olmasına rağmen mütevazı bir hayat yaşayan birisi kendileri. 80 yaşına gelmesine karşın “Yapacak çok şey var ve ölmek için zaman yok.” diyen, ucuz otellerde kalıp ekonomi sınıfı uçan, 20 senelik Volvo’sundan vazgeçmeyen bir insan. İnternetteki çoğu yazıya göre cimrilikle zengin olanlardan ama bana sorarsanız israftan kaçınan bir insan sadece. Şirket çalışanlarına kâğıdın iki tarafını da kullanmalarını öğütlemesinde bir cimrilik göremiyorum şahsen. Nazi Almanya’sı zamanlarında Nazi hükümetine verdiği destek için Yahudilerden ve şirket çalışanlarından özür dileyebilecek bir alçakgönüllülüğe sahip. Kısacası o olduğu gibi kalabilmiş, keşke onun gibi binlerce olsun dediğimiz Forbes zenginlerinden.

Ikea_web

Son söz olarak bu yazıyı okumuş ve ileride çoook zengin olmayı planlayanlar varsa onlardan Ingvar Kamprad’ı örnek almalarını istiyorum.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

 Muhammet Şahin | ODTÜ  Elektrik Elektronik Mühendisliği

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

3 Marka Tek İsim: Türk Telekom

İletişim denince akla gelen ilk markalar arasında Avea, TTNET ve Türk Telekom yer alıyor. Bu üç marka gerek hizmet kalitesi gerek müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesi yönüyle geniş bir müşteri kitlesine sahip. Üçünün de aynı gruba dahil olmasının verdiği güvenilirlik, bu…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın