Bir şirketin iflas etmesi; tahmin edilebilir bir durum. Peki ya bir ülkenin iflası?

Ülkelerin iflas etmesi prensipte şirketlerin iflas etmesiyle son derece benzer. Bir ülke iç ve dış borçlarını ödeyemez ise iflas bayrağı yavaş yavaş çekilmeye başlanır. Her ne kadar Yunanistan’ın iflası son zamanlarda büyük sükse yapsa da Yunanistan iflas bayrağını 2009’da çekmeye başlamıştı.

 

Latin ve Afrika ülkeleri bugüne kadar fazlasıyla iflasla yüz yüze kalmış olsalar da bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin borç batağına saplanıp iflas etmesi şaşırtıcıydı.

Her ne kadar Avrupa Birliği üyesi bir ülke de olsa, Yunanistan’ın ekonomisi çok büyük bir ekonomi değildi. Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan Almanya, Çin, Amerika çok bilinmese de tarihlerinde birden fazla iflasla karşı karşıya kaldılar. Bunların yanında çoğu Avrupa ülkesi de iflaslarıyla yüzleşmek zorunda kaldılar. Görüldüğü üzere ülkelerin iflasları çok yabancı olduğumuz bir konu değil. Peki Yunanistan’ın iflasının sebepleri neydi?

FullSizeRender

(Görsel BBC Türkiye’den alınmıştır.)

2010 Avrupa Borç krizi bu iflası tetikleyen en önemli olaylardan biriydi. Ancak bu krizden etkilenen tek ülke Yunanistan değildi. Portekiz, İspanya gibi ülkeler de Yunanistan gibi IMF’ten borç almak zorunda kaldılar fakat bu ülkelerin durumu daha iyiye giderken Yunanistan bataklığın dibine doğru batmaya devam etti. Bu sebepten dolayı bazı ekonomistler o dönemin hükümetini suçlu buldular.

Ancak sorun sadece bu değildi. 2008 yılında yaşanan, Yunanistan’ın turizmine ve deniz ticaretine kalıcı zarar veren kriz etkilerini daha büyük göstermiş oldu. Kısaca, Portekiz, İspanya gibi ülkeler bankalarının açıklarını kapatmak için borç aldılar, Yunanistan ise ekonomisine yediği kalıcı darbeleri sarmak için.

Soru işaretleri ve tepkileri beraberinde getiren bir diğer konu ise IMF’nin dayattığı kemer sıkma politikasıydı. Bunda amaç kişi başına düşen geliri düşürüp milli geliri artırmak üzerineydi ancak bu da Yunanistan’ı yavaş büyüme/yüksek işsizlik çıkmazına soktu.

Sayısız müzakereler, toplantılar sonunda da kesin bir sonuca varılamadı. Taraflar sürekli karşı tarafın uzlaşmaz tavrından şikayet etti.

Halkında seçim zamanı çok olumlu bir izlenim yaratan Tsipras da müzakerelerdeki tavrı dolayısıyla halktan tepkileri çekerek olumlu izlenimi yavaş yavaş yok etmeye başlamış durumda.

IMG_0602

Bu iflastan sonra Yunanistan’ın geleceği çok belli olmasa da bu iflastan tek etkilenen ülke Yunanistan değil. Bu iflas sonrası Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülkenin Euro bölgesine soru işaretiyle baktığını söylemek yanlış olmaz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

 Oğuz Ziya Köseömür | ODTÜ Makina Mühendisliği

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka!

Mitoloji, geçmişte insanların inandıkları ve benimsedikleri, kültürel ve dini ögelerin bütününü tanımlamakla kalmayıp  hala günümüzde birçok alanda karşımıza çıkıyor. Bir sinema perdesinde, mimari bir detayda … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın