Bu yazın diğerlerinden daha değişik geçmesini  çok istemiştim ve çoğumuzun aklına gelen ilk fikir gibi yurt dışında olabilmek çok güzel gelmişti.Daha önce giden bir arkadaşımdan aldığım tavsiyeyle BEST’in yaz kurslarından birkaçına başvurdum ve Üsküp için kabul edildim.Vizesiz bir ülke olması ve uçakla İstanbul’dan ulaşımın sadece bir saat sürmesi inanılmaz bir avantaj oldu.

Kısaca Üsküp’ten bahsetmek gerekirse burası Makedonya’nın başkenti ve uzun süre Osmanlı Devletinin  bir parçası olması sebebiyle her köşesinde Türk kültürünü görebildiğiniz çok tatlı bir şehir. Ayrıca gezilecek yer imkanı da oldukça geniş. Benim gezim  Makedonya Meydanı’nda başlamıştı. Burası şehrin merkezi, aynı zamanda alışveriş yapılabilecek yerler ve kafelerle çevrili. Meydanın tam ortasında yaklaşık 15 metre uzunluğunda Büyük İskender heykeli ve onu çevreleyen fıskiyeler var. Gündüz de izlemekten çok keyif aldığım bir heykeldi ki gece ışıklandırmasıyla çok daha muhteşem.  Bir sonraki durağımız olan “Old Bazaar” meydanın çok yakınında bulunan, kendinizi  Türkiye’de hissedebileceğiniz küçük bir mahalle. Burası daha çok hediyelik eşya alınılacak ve dar,eski sokaklarında kaybolunacak bir yer. Türkçe bilen çok sayıda insan var ki esnaflardan Türk olanı da çok fazla. Şehri ayaklarınızın altına alabilmek için ise kesinlikle gidilmesi gereken yer ”Üsküp Kalesi”. Buradan izleyebileceğiniz harika bir şehir manzarası var.

make1

Benim en büyük avantajım orada Makedon insanlarla kalmak ve onlar tarafından gezdirilmekti. Çünkü turla gitsek asla bizi götürmeyecekleri iki yerde bulunma imkanı buldum. Bunların ilki Matka Kanyonu idi. Burası hayatımda gezdiğim en doğal ve en güzel yerlerden biriydi. Treska Nehri’nin oluşturduğu bu kanyonda yapılabilinecek belli başlı aktiviteler var. Tekne turuna çıkmak ve yürüyüş yapmak, bir de nehir kıyısında bulunan küçük restoranlarda bir şeyler yiyip içmek. Biz bu aktivitelerin arasından tekne turunu seçmiştik. İnanılmaz güzellikleri görmemi sağlayan bu tur yaklaşık bir saat sürmüştü ve ücreti yaklaşık 400DNR(21 TL) idi.

make2

Bir diğer yerse Vodno Dağı oldu. Burasının özelliği tıpkı Üsküp Kalesi gibi şehrin enfes manzarasını izleyebileceğiniz bir yer olması. Buradan 100DNR(5TL)gibi bir ücret ödeyerek teleferikle Milenyum Haçına çıkabilirsiniz. Tepenin özelliği devasa bir haçın bulunması ve tabi ki manzarası. Ama teleferikle gördüğünüz manzara da gerçekten enfes.

make3

Makedonya’da geçirdiğim 10 günün 7si Üsküp’teyken kalan 3 günüm ise Ohri’de geçti. Açıkça söylemeliyim ki Ohri’yi Üsküp’ten çok daha güzel ve tatlı buldum. Burası Ohri Gölü’nün kenarına kurulmuş son derece şirin bir turizm kenti. Tam olarak o eski taş sokaklarda dolaşmaktan bıkmayacağınız bir yer.

make4

 

Burada en güzel manzara izleyebileceğiniz yer Ohri Kalesi. Bu kalenin cidden inanılmaz bir manzarası var. Gezilebilinecek yerler arasında kiliselerin bazılarını sayabilirsiniz ancak sayıları cidden çok fazla. Şehir küçük olmasına rağmen söylenene göre yılın her bir günü için bir tane olmak üzere 365 tane kilise varmış. Ayrıca  Ohri Gölü’nde  yüze de bilirsiniz. Ancak kesinlikle söylemeliyim ki suyu inanılmaz temiz olmasına rağmen çook soğuk.

10 günlük Makedonya seyahatimde gezdiğim yerler bu şekildeydi. Eklemek istediğim önemli bir noktaysa Makedonya özellikle yeme-içme konusunda çok ucuz bir ülke. Bizim yemeye doyamadığımız bir hamburgeri vardı ki keşke şu an da olsa. İçinde baharatlanmış özel kocaman bir et vardı ve cidden hayatımda yediğim en büyük ve en leziz hamburgerdi. Hatırladığım kadarıyla da fiyatı 80DNRdı(4TL). Ülke cidden bu şekilde ucuz. Küçük bir ülke olduğu için de metrosu yok ulaşım otobüslerle sağlanıyor. Sanırım anlatacaklarım bu kadar ancak son olarak şunu söylemeliyim ki cidden görülmesi gereken çok tatlı bir ülke. Avrupa’nın dört bir yanından insanlarla bu anları paylaşabilmek benim için sıra dışı ve çok güzel bir tecrübe oldu 🙂

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ecem Çalı | ODTÜ İşletme

“Pusula” kategorisinden benzer yazılar:

Bir Dünya Şehri: Berlin

Almanya deyince akla ilk gelen şehir olan Berlin tarih, sanat, eğlence keşfedilmek için bekleyen sokaklar ve müzelerle karşınızda olacaktır. Bonus olarak başarılı metro sisteminden kaynaklı ulaşım kolaylığını ve gece hayatının inanılmaz eğlenceli … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın