Mitoloji, geçmişte insanların inandıkları ve benimsedikleri, kültürel ve dini ögelerin bütününü tanımlamakla kalmayıp  hala günümüzde birçok alanda karşımıza çıkıyor. Bir sinema perdesinde, mimari bir detayda ya da bir reklam afişinde hala mitolojiden etkilenen insanlar olduğunu görebiliriz. Aynı şekilde birçok marka ismini ve logosunu mitolojiden etkilenerek seçmiş. İşte bu markalardan yedisi :

nike

         1. Nike

Neredeyse her yerde karşımıza çıkan bir marka olarak Nike, ismini bir Yunan tanrısı olan Nike’tan almaktadır. Anlatılanlara göre markanın isminin “Dimension 6” olması beklenirken çalışanlardan Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan tanrısı Nike’ı görür ve daha sonra marka isminin belirlenmesinde onun rüyası etkili olur.

volvo-concept-Geneva-2014-35

         2.Volvo

Volvo, arabalarının sağlamlığından o kadar emin bir marka ki eğer bir Volvo ile kaza yaparsanız size ölmeyeceğinizin garantisini veriyor. Bu özgüveni aynı şekilde logolarına da yansıtmışlar. Logodaki çelik daire ve çaprazındaki ok, Roma mitolojisindeki demir silahlarıyla ünlü savaş tanrısı Mars’tan – eski adıyla Merih’ten – gelmektedir. Burada belirtmek istedikleri aslında İsveç çeliğini ve araçlarının sağlamlığını sembolize etmekmiş.

         3.Starbucks

Starbucks’ın yıllar geçtikçe çeşitli değişiklikler yaşayan logosundaki denizkızını andıran kadın figürü, Yunan mitolojisindeki Siren’den gelmekteymiş. Siren’ler mitolojide denizcileri güzellikleriyle ve söyledikleri güzel şarkılarla büyüleyip kayalıklara sürükleyerek öldüren, daha sonra da onları yedikleri söylenen yaratıklardır. Firmanın bu kadar çok logo değiştirmesinin sebebi belki de Siren’leri bize daha sevimli yaratıklar olarak göstermektir.

good year

   4. Good Year

Good Year’ın logosundaki kanatlı ayakkabı figürü, Yunan mitolojisindeki en hızlı tanrı olan Hermes’in ayakkabılarıymış. Bir lastik firması için oldukça mantıklı bir logo ortaya çıkmış.

         5.Pegasus

Yunan mitolojisinde büyük bir yere sahip kanatlı, beyaz bir at olan Pegasus, Pegasus Airlines adlı şirketin hem isminde hem de logosunda kendine yer bulmuş.

amazon-logo

         6.Amazon

Dünyaca ünlü bir alışveriş sitesi olan Amazon.com’un ismini  Yunan Mitolojisindeki tamamen savaşçı kadınlardan oluşan bir ulus olan Amazonlardan aldığı söylenmekte. Ancak farklı kaynaklarda sitenin ismini Amazon Nehri’nden aldığına dair görüşler de bulunmaktadır.

asus-rog-g501jw-ds71-back-logo-2-1500x1000

         7.Asus

Asus da Pegasus Airlines gibi ismini Yunan mitolojisindeki Pegasus’tan almIŞ. Asus, firmanın kalitesini ve ürünlerinin gücünü en iyi anlatacak karakterin Pegasus olduğunu düşünmüş.

Markalar isimlerini veya logolarını mitolojiden seçerek, insanlara yenilikleri getirirken, insanların geçmişte benimsedikleri fikirleri kendilerine referans ediniyorlar. Belki de bu markalara bu kadar fazla talep gösterilmesinin sebebi de budur.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Beril Beler |ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Snapchat, Facebook karşısında günden güne eriyor mu?

Facebook ve Snapchat arasında süren rekabeti sosyal medya ile haşır neşir olan herkes farketmiştir. Instagram’a story (hikaye ekleme) özelliğinin gelmesiyle … devamı  için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın