Butch Cassidy and the Sundance Kid

Yakalanmamak için Bolivya’ya seyahat eden iki soyguncunun hikayesini anlatan Butch Cassidy and The Sundance Kid, bir batı klasiği.

Aslında film Bolivya’da değil, Amerika’nın batısında çekilmiş; ama California, Meksika, Utah ve Colorado’da geçen birbirinden güzel sahnelere tanık oluyorsunuz.

The Motorcycle Diaries

Film Güney Amerika’ya doğru motorsikletle yola çıkan iki arkadaşın, yolda karşılaştığı sorunlar üzerine kurulu bir hikayeden oluşuyor.

Arjantin, Peru, Şili, Kolombiya, Venezuela ve Cuba’da geçen film, çoğu öğrencinin motor alma hayalini körüklemekle kalmayıp, her şeyi bırakıp kaçıp gitme dürtüsünü uyandırıyor.

Under the Tuscan Sun

Frances Mayers’in Under the Tuscan Sun kitabının uyarlaması olan film, eşinden yeni boşanmış bir kadın yazarın Tuskana seyahati sırasında, ani bir kararla İtalya’da bir kasabaya yerleşmesini anlatıyor.

Floransa, Arezzo, Siena, Roma ve Positano’da geçen filme, harika sahil sahneleri damga vuruyor.

Into the Wild

Bazen yalnızca başını alıp gitmek istersin.

Listemizin olmazsa olmaz filmi Into the Wild gerçek bir hikayeye dayanıyor. 

Üniversite mezuniyeti sonrası her şeyi geride bırakıp, Alaska’ya doğru yola çıkan Christopher McCandless’in doğayla mücadelesini anlatan film; Alaska, Oregon, Washington, Georgia, Arizona, Nevada ve Güney Dakota’da geçiyor.

Indochina

1930’larda Çinhindi’de geçen film, Fransız koloni yönetiminin sona erdiği dönemde, Çinhindi’de doğan bir kadın ile bir Fransız subayın aşkını anlatıyor.

Malezya ve Vietnam’da geçen film, adeta “Avrupa Avrupa nereye kadar asıl buraları görmek lazım.” dedirtiyor.

The Beach

Leonardo DiCaprio’nun başrolde olduğu film, 20’li yaşlardaki üç gencin Tayland’da gizli bir ada keşfetmesi ve adada başlarına gelen olaylar üzerine kurulu. Uzakdoğu’nun gizli köşelerini keşfetmek isteyenler için harika bir film.

The Beach Phuket, Krabi, Bangkok, Phi Phi Leh Adası’nda geçiyor.

Wild

Wild, hatalı evliliği ve annesinin ölümü üzerine Pasifik Zirvesi’ne (the Pacific Crest Trail) doğru yola çıkan bir genç kadının hikayesi.

Hiking ile ilgilenen herkesin kalbini hoplatacak sahnelere sahip film, Oregon, Vancouver ve Washington’da geçiyor.

The Endless Summer

Yönetmen Bruce Brown, kusursuz dalgayı arayan iki genç sörfçüyü takip ediyor.

Avusturalya, Hawaii, Güney Afrika, Gana, Yeni Zelanda, California, Tahiti, Nigeria ve Senegal’de geçen film muhteşem sahil görüntüleri ile herkesin gönlünü fethediyor.

 

The Darjeeling Limited

3 kardeş, babalarının ölümünden bir yıl sonra, birbirleriyle yeniden iletişim kurabilmek adına Hindistan’a doğru bir tren yolculuğuna çıkıyorlar.

Osain, Udaipur ve Jodphur’da geçen filmde, hem kahkahalarınızı tutamıyor hem de Hindistan’ı yeniden keşfediyorsunuz.

Midnight in Paris

Bir yazarın, nişanlısı ile Paris’e yaptığı seyahat, bir zaman yolculuğuna dönüşüyor.

1940’lardan 2000’lere kadar Paris’i tüm güzellikleriyle izlediğiniz film, kitap olsa sanat aşıklarının başucu kitabı olacak tatta, harika bir film!

İyi seyirler dilerim…

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Başak Ar | ODTÜ İşletme

”Kültür&Sanat” kategorisinden benzer yazılar:

Mission Impossible: Rogue Nation

TV dizisi olarak başlayan ve 1996’dan itibaren sinemanın da içine giren bu seri filmi, beşinci bölümüne ulaştı. Her filmde farklı yönetmenlerle, farklı oyuncularla … devamı için tıklayın.

Yorum Yazın