Aksiyon Filminin Olması Gerektiği Gibi – Mission Impossible: Rogue Nation

TV dizisi olarak başlayan ve 1996’dan itibaren sinemanın da içine giren bu seri filmi, beşinci bölümüne ulaştı. Her filmde farklı yönetmenlerle, farklı oyuncularla (Tom Cruise dışında), farklı mekanlarda ve kendini hep geliştirerek…

Bu filmdeyse ‘sendika’ adı verilen bir gizli örgüt vardır ve dünyaya, özellikle de Ethan Hunt ve ekibinin bulunduğu IMF’ye savaş açmıştır. Ethan Hunt’ın işi bu sefer daha zordur çünkü IMF kapatılmak üzeredir ve ekibi dağılmıştır. Bir süre boyunca kendi işini kendi halletmeye çalışsa da daha sonra eski ekibinin üyelerine bir şekilde ulaşır ve onları da kendi görevlerine ister istemez sokmuş olur.

 

Söylemem gerekir ki, filmin yönetmeni Christopher McQuarrie olunca başta ön yargım olmuştu. McQuarrie, Tom Cruise ile daha önce birkaç filmde daha  çalışmıştı; bu filmler arasında son derece vasat olan Jack Reacher ve  bilgisayarın, oyunculukları öldürdüğü bir başka film(!) olan Edge of Tomorrow  vardı. Fragmanında da bu beşinci film için ‘son görev’den bahsederken, bir  daha Mission Impossible filmi göremeyeceğimiz gibi önceki McQuarrie ve  Cruise ortak yapımlarına benzer vasat bir son filmle veda edecek  düşüncelerine kapılmıştım.

Öyle olmadı. Gayet akıcı bir senaryoyla,  yerinde yapılan esprilerle, nefes kesici aksiyon sahneleriyle seyir zevki kanatlanıp uçtu. Viyana’daki suikast sahnesi, Kazablanka’daki kovalamaca, suyun altındaki gerilim ve tabii ki uçak sahnesi… Hepsi yerli yerinde ve çok başarılıydı. Özellikle Ethan Hunt’ın elleri boruya kelepçeli şekilde borudan kurtulması muazzamdı.

Ve Tom Cruise… 52 yaşında olduğuna inanılabilir mi? Tom Cruise benim için sinema tarihinin en önemli oyuncuları arasındadır, biraz kendini beğenmiş biri olmasına rağmen. Çünkü gerçek bir oyuncudur. Filmlerinde dublör kesinlikle kullanmıyor ve (istisna(lar) dışında) bilgisayar efektleri onun oyunculuğunun önüne geçemiyor. Hayati tehlikesi olan sahneler olma bile o sahneyi kendi oynuyor (belki de o, bu yüzden tüm filmlerini izlediğim nadir oyunculardan biridir), böylece onun aksiyon serileri hep bir şeyler katarak ilerliyor: MI:3’te binadan binaya sallanma sahnesi, MI:4’te Burj Khalifa binasından atlaması, MI:5’te uçağın dışında sallanması gibi. MI:6’da -eğer çıkarsa- uzay mekiğinden atlarsa şaşırmamak lazım.

Son derece başarılı, kendi türündeki diğer filmlerden farklı olan bu Mission Impossible serisinin beşinci filmi kaçırılmamalı. Umarım diğer aksiyon filmi yapımcıları bunun gibi filmlerde örnek alır da fotokopi baskısı gibi filmler görmeyiz. Kısacası Mission Impossible: Rogue Nation, bir (ajan) aksiyon filminin ne olması, nasıl olması gerektiğidir.

 

Eleştirmenin Puanı: 8.3 / 10

Bahadır Kaya | Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği

”Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Dört Gözle Beklenen 5 Süper Kahraman Filmi

Son yıllarda,sinemalarda çizgi-roman uyarlaması film rüzgarı esiyor. Marvel,DC ve Fox bu işin son zamanlardaki söz sahibi. Süper kahraman filmlerine duyulan ilgi ve katılım … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın