Küreselleşen dünyada, bir yerden bir yere hızlı bir şekilde ulaşmak insanlar için artık bir ihtiyaç haline geldi. Bu sebepten dolayı hava  ulaşımı geçmişe göre çok daha yoğun kullanılmakta. Bu yoğun kullanım karbondioksit salımından dolayı iklimi etkilemekte, dolayısıyla geleceğimizle ilgili kafamızda soru işaretleri oluşmasına neden olmaktadır.  Sanayi devrimiyle başlayan atmosfere karbondioksit salımı gitgide artarak son yıllarda zirveye ulaşmıştır. Şu anda dünyada karbondioksit salımının yüzde 14’ü ulaştırma sektöründen kaynaklanmakta; bunun yüzde 5’lik kesimini ise havalimanları oluşturmaktadır.  İklim değişikliğinin önlenmesi amacıya Haziran 2009’da Avrupa Havalimanları Birliği (ACI) tarafından ‘’Karbon Akreditasyon Projesi’’ başlatılmış, ve bu projenin havaalanlarında ortaya çıkan karbondioksit salınımının azaltılması için sürdürülebilir  yönetim planının uygulanmasını amaç edinmiştir. Havalimanı Karbon Akreditasyon Projesi ‘’WSP’’ tarafından yürütülmekte olan bağımsız bir projedir. Ve projenin yürütülmesi danışmanlık kurulu tarafından denetlenmektedir.

uca-18Gelelim projeyle ilgili detaylara… Program daha ilk  yılında 411 ton karbondioksit salınımını engellemeyi  başarmıştır ve 2011’de ACI Asya-Pasifik desteğiyle Asya  ve Pasifik ülkelerine ulaşmıştır. Abu Dabi Uluslararası  Havalimanı bu bölgedeki ilk onaylanmış havalimanı  olmustur. Ayrıca 2011 yılında 18 ülkedeki 43 havalimanı  sayesinde Avrupa yolcu trafiğinin yüzde 43 ünü; 2012 ye  geldiğimizde ise %52 sini proje kapsamındaki  havalimanları karşılamaktaydı. Ve 5.yılın sonunda  Havalimanı Karbon Akreditasyon Projesi  111  havalimanına ulaştı ve bu havalimanları hava yolu yolcu  trafiğinin yüzde 25.9 unu oluşturuyor.

Bu arada, Karbon Akreditasyonu projesinin dört aşaması var: ‘’Haritalandırma, azaltma, optimizasyon ve nötrlük. 20 havaalanı son aşama olan nötrlük aşamasında ve Türkiye’den bu aşamada olan 2 havalimanı var: TAV Esenboğa Havalimanı ve ICF Airports Antalya Havalimanı.

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Yiğit ÇEŞMEBAŞI – ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

Sigara Yasağı Mutlu Etti

Sigara yasağıyla beraber en çok gelişen ve kazanan sektör açılır tavan sistemleri oldu. Kafelerin müşteri kaybetmemesi ve yasanın getirdiği cezaların da çok yüksek olması yeni bir formül bulmalarını gerektirdi. Bahçesi olan büyük küçük bütün işletme…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın