pop-up

GlokalWeb olarak her gün daha da büyümekte ve her gün daha da geniş ufuklara yelken açmaktayız. Okuyucu sayımızın her geçen gün artmasıyla birlikteyse “Nedir bu glokalin anlamı” gibi sorularla her geçen gün daha sık karşılaşıyoruz. Aslında globalleşme ve lokalleşme çoğu yerde karşılaştığımız ve yavaş yavaş anlamlarını sindirmeye başladığımız kelimeler haline geldi. Buna rağmen glokalleşme konusundaki soru işaretleri kafalardan hiç silinmedi.

Tarih boyunca insanların bazı kelimeleri bulması çoğu zaman bir ihtiyaç doğrultusunda gerçekleşmiştir. Glokalizasyon da globalleşme ve lokalleşmenin pratikte çoğu zaman beraber hareket ettiğinin farkedilmesi üzerine bulunmuş bir kelimedir. “Glokal düşün, yerel davran!” mottosuyla hayatımızda yer edinmeye başlayan glokalizasyonu kısaca dünyanın şartlarına ayak uydurarak yerel başarıyı ön plana almak olarak nitelendirebiliriz.

International-Coca-Cola-Cans

Tüm yerel girişimlerde ve fikirlerde öncelikli hedefin yerel başarı olduğunu söylersek sanırım çok da yanlış bir şey söylemiş olmayız. Çünkü bir girişimin hayatımızı etkileyebilmesi için öncelikle insana hitap etmesi gerekir. Eğer bahsedilen olay fikrin doğduğu yerel ortama ve yerel insanlarına hitap edemiyorsa, bu değişimin dünyada büyük bir yankı uyandıracağını beklemek hayalperestlikten öteye gidemez. Aynı şekilde yerel anlamda başarıyı sağlayabilen bir değişimin global dünya düzenine ayak uydurulması mümkün olmuyorsa, insan hayatını değiştirebileceğine inanmak da pek mümkün olmaz. Bunu farkına varan çoğu dünya firması da globalleşme ve lokalleşmenin dozunu tam olarak ayarlayamayınca çözümü glokalleşmede yani global düşünüp, lokal davranmada aramaya başlamıştır.

Mc Donald’s dünyanın en bmcitaly-paninoüyük fast-food zincirlerinden birisi olarak      birçok glokalizasyon örneğine imza atmıştır. Örneğin, İtalya’da daha da  popüler ve başarılı olmak adına McItaly hamburgerini çıkarmışlar ve  İtalya’daki satışlarının artışından sonra bunu bir şans olarak bilerek tüm  dünya bayilerinde McItaly’ye yer vermişlerdir. Global bir markanın  lokalleşme konusundaki bu başarısı glokalizasyonla sınırlı kalmamış,  aynı zamanda McItaly’yi dünya pazarında da piyasaya sürmesiyle beraber olağanüstü bir market başarısı da sağlanmıştır.

Kahve denince aklımıza gelen ilk markalardan biri olan Starbucks da glokalizasyon düşünce sistemiyle sektöründe yepyeni bir adıma imza attı. Birkaç ülkede emperyalist güçlerin sembolü olarak görülmeye başlanmaları ve birçok tepkiyle karşılaşmaları üzerine bazı bölgelerde bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak Starbucks markası içermeyen kahve dükkanları açıp kendi standartlarında piyasadaki marka değerlerini korumuş oldular. Böylece hem lokal hassasiyete saygı duyup hem de global kahve ihtiyacını göz önünde bulundurarak insanlara ihtiyaçlarını kendi istedikleri yoldan sunmuş oldular.

Disney_s_Jumping_Jam_1_0_Original Glokalizasyon alanında en büyük başarılardan birisi de DisneyLand tarafından      gerçekleştirilmiştir. Büyük umutlarla açılan Hong Kong Disneyland, Çin halkının fiyatları aşırı  pahalı bulması ve DisneyLand’in dizaynını kendi geleneksel yapılarıyla  içselleştirememelerinden dolayı gerçek bir patlama yaşayamamıştı. Bu durum karşısında ise  DisneyLand tabularına bağlı kalmayıp hem parkın dizaynını Çin’e daha uygun bir hale getirip  hem de fiyatları düşürmekte karar kılmış ve bu kararın üstüne de DisneyLand Hong Kong  dünyanın en büyük eğlence merkezlerinden birisi haline gelmişti.

Subway’in sandviçlerinin içeriğiyle ilgili seçimlerde Hindistan’da dana etine, Türkiye’de domuz etine yer vermemesi de bir dünya markasının glokalizasyon başarısı olarak net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç olarak glokalizasyon alanında başarılı olmak için globalleşmek ve lokalleşmek yeterli değildir. Asıl başarı bu iki olguyu da ayrı ayrı düzgün bir şekilde yapmaktansa bunları birleştirebilmek ve harmanlayabilmektir. Uluslararası serbestleşmeyi ve ekomomik gelişimi sadece belirli bir bölgeye indirgemeden ama bu yapınızla beraber her bölgenin ayrı ayrı değerlerine, farklılıklarına, gelenklerine ve sağduyularına saygı duyabildiğiniz an başarılı bir glokalizasyon örneği vermeye hazırsınız demektir. Tekrar hatırlatalım: “Global düşün lokal davran”.

Screenshot-2014-02-11-10.14.29-1d6ri5v (1)

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ozan ERSAN – ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Makaleler kategorisinden benzer yazılar:

Başarılı Olmak İçin Sadece Zeka Yeterli Midir?

Başarılı olmak için sadece zeka yeterli midir? Zeka tüm kilitleri açan bir anahtar mıdır? Zeka kavramı hakkında herkesin az çok bir düşünceye sahip olduğunu varsayarak, muhabbetimize başlamadan önce bir soru sormak istiyorum. Başarı nedir?…devamı için tıklayın.

2 Responses

Yorum Yazın