Daha az reklam bütçesiyle daha fazla ürünü kim satmak istemez? Büyük şirketler reklama devasa bütçeler ayırırken küçük işletmeler reklam konusunda ne yapacak? Nasıl bir reklam yapmalıyım ki reklamımı gören izleyen duyan herkesin aklında kalsın, asla unutmasın? Bunlar ve bunlara benzeyen yüzlerce sorunun çok güzel bir cevabı var: Gerilla Pazarlama.

gerilla-pazarlama-3 2  Hedef olarak geleneksel pazarlamadan farkı olmasa da gerilla pazarlama  kullandığı yöntemlerle yukarıdaki sorulara cevap olmayı başaran 80’lerde  yeryüzüne çıkmaya başlayan bir pazarlama tekniğidir. Aynı zamanda ürün  pazarlamanın yanında markanın akıllarda kalıcı olmasına da katkı sağlayan  yöntem 1984 senesinde Conrad Levinson tarafından gündeme getirildi. Küçük  işletmelerin kısıtlı reklam bütçelerine çare olması beklenilirken büyük  işletmelerinin de akılda kalıcılık sağlamak için en çok kullandığı yöntemlerden  biri haline geldi o günden bugüne. Temelini inovatif fikirlerden alan yöntem,  günümüzde büyük ya da küçük her firmanın pastadan daha büyük bir dilim  almak için çaldığı ilk kapı olmayı da başardı.

Sadece paranın değil hayal gücünün de sözünün geçtiği bir çağda yaşıyoruz. Ürününüzü satmak için devasa bir reklam bütçenizin olması artık yeterli değil. Eğer akılda kalacak, tüketici üzerinde etki yaratacak bir reklamınız yoksa harcadığınız paraların bir önemi de kalmıyor. Tüketiciyi hiç beklemediği bir anda yakalayarak etkilemeyi hedefleyen gerilla pazarlama, kullandığı yaratıcı yöntemlerle daha fazla insana ulaşılmasına da imkân sağlıyor. Örneğin gerilla pazarlamanın en çok kullandığı araçlardan birisi viral reklamlardır. Siz daha fark edemeden reklam yapılmış ve sizin bilinçaltınıza işlenmiştir. Günümüzde sosyal medya kullanımın artmasının bir sonucu olarak bu tip reklamlara denk gelmemek imkânsız hale geldi. Düşük bütçelerle yapılan reklam kampanyaları beklentilerin üstünde sonuçlar vermeye başlayınca da büyük şirketleri gerilla pazarlama kullanmaya itti. Bunun ülkemizdeki en bariz örneği THY’nin dünyayı gezerek sevgilisine evlenme teklif eden genç videosu olabilir. Sadece bir video gerilla pazarlama sayesinde THY’nin markaya aşina olsun olmasın 100 milyona yakın insana ulaşmasını sağladı.

Bence yeterince sözel olarak konudan bahsettik. Aşağıda sizin için seçtiğim yaratıcı gerilla pazarlama örneklerini görebilirsiniz. Eğer ileride bir şirket kurmayı planlıyorsanız aklınızdaki ilk satış stratejisinin gerilla pazarlama olması dileğimle …

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Muhammet ŞAHİN – ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

Sektörel kategorisinden benzer yazılar:

SUNUM 101

Sunum yaparken çok mu zorlanıyorsunuz? Nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Siz anlatırken insanlar sıkkınlıktan bayılıyor mu? O zaman gelin, sunum tekniklerinize bir şeyler katmayı deneyelim.

1- Sunuma başlamadan önce plan…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın