Sekülerizm genel anlamda toplumda , devlette , hukukta dini ve ya ruhani meselelerden çok dünya hayatına odaklanılması yönündeki hareket olarak tanımlanır. Dini sosyal , hukuki ve siyasi olgulardan ayıran bir yaklaşımdır. Türkçemizde Laiklik , çağdaşlaşma , dünyevileşme anlamlarında da kullanılır.

Öğretide seküler düşüncenin devlete topluma veya hukuka uygulanması pek de zor görünmemektedir. Ancak Türkler gibi islamiyeti benimsemiş ve yıllardan beri sosyal ve devlet işlerinde dini aktif olarak kullanmış toplumlarda dinin toplumdan ziyade devlet düzeyine bile indirilmesi kamuoyundan oldukça tepki çekmektedir. Ancak uluslararası konjonktürde geliştirilen akımlarla ve insanların gelişmesiyle toplumlar gittikçe seküler bir hal almaya başlamaktadır. Özellikle Avrupa toplumlarına ve Türk toplumumuza baktığımızda aradaki fark gözden kaçmayacak kadar fazladır. Bir devletin veya hukuk düzeninin sekülerizmi benimsemesi için öncelikle toplumun seküler düşünceyi benimsemesi gerekmektedir. Özellikle bizim gibi çoğunluğun muhafazakar yapıya sahip olduğu toplumlarda sekülerizm’in tam olarak uygulanması kısa vadede ütopyadan ibarettir.

           

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Hasan DÜŞGÜL – Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

Just Marketing//15 Başlıyor!

ODTÜ İşletme Topluluğu tarafından bu yıl 8.sini düzenlenen Just Marketing’15, üniversiteler arası yapılan ilk pazarlama yarışması. Başladığı günden bu yana alanında tanınmış birçok reklamcı ve pazarlamacı yetiştiren Just Marketing, yeni pazarlama dehaları ortaya çıkarmak…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın