2015 yılının beklenen filmi… İlk filmi çekileli 20 yıldan fazla olmuş. Jurassic Park serisine bakınca, 1993’te çekilen ilk filmindeki heyecan, heves ve ilgi diğerlerinde yok. Bunda tabii ki Steven Spielberg’ün yaratıcılığı önemli rol oynuyor. Bir de Jurassic World’e bakalım. Önceki filmlerinde izleyenler üzerindeki etki git gide azalınca yeni bir şeyler eklemeye çalışarak kurguyu ilginç hale getirmeye çalışmışlar. Genetiği değiştirilmiş dinozor…

Ada tamamen hayvanat bahçesidir ve içinde insanlar gelip görsünler diye çeşitli dinozorları barındırır.  Adadaki en tehlikeli, en vahşi olan dinozor ise bu genleriyle oynanıp insan elinin ürünü olan yaratıktır.  İnsanları aldatacak kadar akıllıdır ve öğrenebilme yeteneği bir insan zekası kadar vardır. Peki ya en ufak bir güvenlik ihmali olursa ne yapabilir?

o-JURASSIC-WORLD-facebook

Filmin oyunculuklarının çok kötü olmasını bıraktım, senaryo da bomboş. Bir özgünlük ya da bir yaratıcılık belirtisi yok. Ellerinde zaten 93’ten kalma hazır bir senaryo var; bari bir şeyler ekleselerdi. Tek bir farklılık olarak sadece yapay dinozor mu uygun görmüşler? Bu, bir yemeği çiğ yemeye benziyor. Yiyorsun; karnın, yani göz zevkin, doyuyor, ancak ne tat var ne tuz. Kullandıkları son teknoloji neredeyse bir işe yaramamış. Geçen yıl tekrar çekilen Godzilla filmi –film demek doğru olur mu acaba- de öyleydi. 1950’lerde oluşturulan bu Japon ürünü, geçen yıl yine son teknolojinin yardımıyla amaçsız ve gereksiz bir geri dönüş yapmıştı.

Filmde, aile içi iletişimsizlik ve para uğruna insanların hayatlarını görmezden gelmek gibi konular işlenmeye, daha doğrusu verilmeye, çalışılmış. Bu tür toplumsal konular bile o özel efektlerde boğuluyor, saçma ve boş bir diyalog gibi sahnelerin arasında eriyip gidiyor.

jurassic-world-velicraptor

Oyuncu kadrosu daha iyi seçilip, senaryo ve kurguya biraz özen gösterilseydi izlenilebilir bir film olabilirdi. Böyle yapımlara ‘film’ demeli miyiz? Sanattan, uğraştan, özgünlükten yoksun 2 saatlik boş bir seyirlik… Para kazanmak uğruna sinemanın geldiği hale bakın…

Eleştirmenin Puanı: 4.3 / 10

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Bahadır Kaya | Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği

”Kültür&Sanat” kategorisinden benzer yazılar:

Mission Impossible: Rogue Nation

TV dizisi olarak başlayan ve 1996’dan itibaren sinemanın da içine giren bu seri filmi, beşinci bölümüne ulaştı. Her filmde farklı yönetmenlerle, farklı oyuncularla (Tom Cruise dışında), farklı mekanlarda ve kendini hep geliştirerek … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın