Sigara yasağıyla beraber en çok gelişen ve kazanan sektör açılır tavan sistemleri oldu. Kafelerin müşteri kaybetmemesi ve yasanın getirdiği cezaların da çok yüksek olması yeni bir formül bulmalarını gerektirdi. Bahçesi olan büyük küçük bütün işletme sahiplerinin tek olasılığı açılıp kapanabilen çatı sistemleri oldu. Aslında oldukça kullanışlı olan bu sistemler işletmelerin yasak problemini çözmeye yetti. Çatıyı yazın sıcak ve güneşli havalarda açıp kışın soğuk ve yağmurlu havalarda kapamak oldukça kolaydı. Müşteriler memnun, sistemlerin üreticisi ve satıcısı da memnundu. En çok da devlet memnun oldu, çünkü ekonomiye yeni para akış kaynağı gelmişti.

Açılır tavan sistemleri işletme sahiplerini bir süre rahatlatmıştı ama soğuk havalarda önemli bir sorun ortaya çıkıyordu: yalıtım ve ısınma. Tabi ki bunun da bir çözümü  vardı. Alan küçükse kenarlara büyükse neredeyse her  masanın yanına elektrikli  ısıtıcılar   yerleştirildi. Müşteriler yine memnun ısıtıcı üreticisi  ve satıcısı da yine  memnundu. Hem fazladan para akışı bulunduğu hem de ısıtıcıların yüksek elektrik maliyetiyle  hazineye ek gelir sağladığı içinse ülke ekonomisi en çok kazanan oldu.

Peki müşterilerinin memnuniyeti için bu kadar harcama yapan işletmelerin eline  sadece memnuniyet mi geçti? Bu soru da araştırılmış ve ortaya işletmeler için güzel bir    sonuç çıkmış: Yasaktan sonra ailelerin dışarıda zaman geçirme süreleri ve kafe tarzı  yerlere gelen müşterilerin sayıları yasaktan sonra %5 artmış. Sürekli kapsamı  genişletilen sigara yasağına rağmen  mutlu olmayan yok diyebiliriz. Çatı sistemleri ve elektrikli ısıtıcı üreticileri satışlardan, devlet para akışından, müşteriler temiz havadan, işletmeler ise artan müşteri sayısından gayet memnun durumdalar. Gelecek yasaklar ise hangi sektörlere kazandırıp hangilerine kaybettirecek kim bilir…

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Onur AYGÜN | ODTÜ İşletme

 

“Yaşam” kategorisinde benzer yazılar:

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Geçtiğimiz günlerde İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ilçenin her yerine astırdığı “Sana ne?” temalı afişler tartışma yarattı. Kimileri bu afişlerle bizlere ulaşması amaçlanan mesajı yerinde bulurken, kimileri aşırı olduğunu düşündü… devamı için tıklayınız.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın